Hurja huhu: Pikkuhuuhkajien tähteä viedään Leedsiin
Kuva: Juha Tamminen
Kyproslainen sivusto Kerkida uutisoi mielenkiintoisesta huhusta. Kerkidan mukaan Leedsin urheilutoimenjohtaja Victor Orta on neuvotellut Pafoksen seurajohtoon kuuluvan venäläisliikemiehen Roman Dubovin kanssa Valakarin siirrosta. Asiasta uutisoi Suomessa ensimmäisenä MTV, joka kertoo saaneensa omista lähteistään vahvistuksen tiedolle.
Valakarin siirto Leedsiin olisi melkoinen huippusiirto. Valioliigaan täksi kaudeksi noussut Leeds on napannut heti paluukautensa aluksi kosolti pisteitä ja taistellut uskottavasti kovia seuroja vastaan. Viihdyttäviä esityksiä tarjonnut Marcelo Bielsan joukkue on ollut pirteä tuulahdus pääsarjaan.
Leeds on satsannut ryhmäänsä paljon. Peliminuutit eivät olisi Valioliigassa Valakarille mikään selviö, mutta yhtä kaikki suomalaissiirto olisi iso asia, sillä Englannin ylimmällä tasolla ei pelaa tällä hetkellä suomalaisia.
Valakari on 21-vuotias keskikenttäpelaaja, joka on pelannut Kyproksen pääsarjassa kuluvalla kaudella kahdeksan ottelua ja tehnyt niissä kolme maalia. Pikkuhuuhkajissa Valakarilla on tilillään 13 peliä, joissa hän on osunut yhteensä neljästi.
LUE MYÖS:
- Ashley Young: Man Unitedin ei välttämättä kannattaisi palkata Antonio Contea
- Cesc Fábregas yllättyi Man Unitediin liittyvästä kysymyksestä
- Valioliiga kunnioitti Teemu Pukkia
- Manchester Unitedin leiristä huolestuttavia uutisia – kahdeksan pelaajaa sivussa!
- Real Madrid vaatii kuutta englantilaisseuraa maksamaan Superliiga-sekoilusta
- Erik ten Hagilta suorat sanat Cristiano Ronaldosta: ”Hän petti joukkueen ja myös minut”
- Teemu Pukki: ura ohi!
- Nyt se on tutkittu: Manchester United on pelaajien hautausmaa
- Jos Manchester City putoaa, mitä tekee Erling Haaland? Medialta ennalta arvattava vastaus
- Ronald Araújo avoimena: Koin jo Barcelonassa sen, mitä koen Liverpoolissa
- Lähde: Man Citylle tulossa jättirangaistus – historiallinen romahdus uhkaa
- Uutinen Man Cityn mahdollisesta rangaistuksesta sai karvaan vastaanoton – ”Pyydän, että aloitatte huijaamisen nyt”
- Näkökulma: Manchester Citylle huhuttu rangaistus ei ole riittävä
- Tottenham nappasi kauden ensimmäisen Valioliiga-voittonsa
- Jos Manchester City putoaa, mitä tekee Erling Haaland? Medialta ennalta arvattava vastaus
- Nyt se on tutkittu: Manchester United on pelaajien hautausmaa
- Enzo Maresca kertoi ikäviä uutisia – Man Citylle kova takaisku
- Ronald Araújo avoimena: Koin jo Barcelonassa sen, mitä koen Liverpoolissa
- Tottenham-hyökkääjä vaatii presidenttiehdokkaalta miljoonakorvauksia
- Tottenhamissa epätoivo kasvaa: Puhelinkielto!