Jürgen Klopp ei pidä Liverpoolia suurimpana mestarisuosikkina – yksi haastaja muiden edellä
Kuva: Getty Images
Liverpoolin manageri Jürgen Klopp on nimennyt Chelsean tämän kauden suurimmaksi mestarisuosikiksi, johtuen lontoolaisjoukkueen laajasta ja laadukkaasta pelaajavalikoimasta.
Chelsea vahvisti kesän siirtoikkunassa joukkuettaan yli 200 miljoonalla eurolla. Haastavan alkukauden jälkeen Frank Lampardin miehistö on muuttunut lähes pysäyttämättömäksi, sillä se on tällä hetkellä peräti 16 ottelun tappiottomassa putkessa kaikki kilpailut mukaan lukien.
Lauantaina Chelsea voitti Leeds Unitedin 3-1-lukemin Stamford Bridgellä ja nousi ainakin hetkellisesti Valioliigan sarjakärkeen. Liverpoolilla ja Tottenhamilla on kuitenkin tilaisuus viedä ykkössija itselleen sunnuntaina.
LUE MYÖS: Sarjakärkeen nousseen Chelsean fanit puhuvat jo mestaruudesta – Frank Lampard kommentoi kannattajien odotuksia
– Kun katson jalkapallo-otteluita tällä hetkellä, sanoisin, että Chelsea on ennakkosuosikki [tämän kauden mestariksi], Klopp sanoi ennen Liverpoolin kotiottelua Wolverhamptonia vastaan.
– Heillä on suurin joukkue, sekä mahtavia pelaajia, jotka pelaavat hyvin yhteen ruosteisen alun jälkeen. He ovat nyt täydessä vauhdissa.
[readmore from=Liverpool]
– Heillä on uskomattomia mahdollisuuksia muuttaa peliä ja tehdä vaihtoja ottelusta toiseen. Joten siinä on se [ratkaisevin tekijä].
Liverpool oli viime kaudella tässä vaiheessa sarjakärjessä kuuden pisteen erolla seuraavaan. Tällä kaudella Klopp odottaa tiukempaa mestaruustaistoa, mutta ei halua pelaajiensa huolehtivan muiden joukkueiden suorituksista.
– Minusta ei tunnu siltä, että me jahtaisimme tällä hetkellä ketään – tai että kukaan jahtaisi meitä. Meillä on paljon paineita, mutta kyse on pikemminkin siitä, miten paljon me niitä paineita ajattelemme, Klopp lisäsi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Rúben Amorim: uusi seura!
- Virallista: Chelsea myy avainpelaajansa Real Madridiin
- Gary Lineker: Thomas Tuchel jätti Englannin parhaan vasemman laitapuolustajan ulos kisoista
- Frank Lampard kertoi miksi Cole Palmerin olisi pitänyt päästä mukaan MM-kisoihin
- Jamie Carragher uskoo Thomas Tuchelin penkittävän Jude Bellinghamin
- Gareth Southgate kieltäytyi kommentoimasta Englannin MM-pelejä: ”Parasta, että pysyn sivussa”
- Sky: Espanjalaispelaaja on valintansa tehnyt – Tottenham kiinnosti enemmän kuin Manchester City
- Fabrizio Romano: Marc Cucurella lähdössä Chelseasta jättisiirrolla
- Yksi mies nousee Liverpool-legendojen listalla, vaikka viimeisestä pelistä on kohta sata vuotta
- Marokon nuori tähti Arsenalin kiikarissa
- Sky: Espanjalaispelaaja on valintansa tehnyt – Tottenham kiinnosti enemmän kuin Manchester City
- Fabrizio Romano: Marc Cucurella lähdössä Chelseasta jättisiirrolla
- Marokon nuori tähti Arsenalin kiikarissa
- Jamie Carragher uskoo Thomas Tuchelin penkittävän Jude Bellinghamin
- Gareth Southgate kieltäytyi kommentoimasta Englannin MM-pelejä: ”Parasta, että pysyn sivussa”
- Arsenal löysi korvaajan Leandro Trossardille
- Yksi mies nousee Liverpool-legendojen listalla, vaikka viimeisestä pelistä on kohta sata vuotta
- Rúben Amorim ehdolla huippupestiin
- Álvaro Arbeloa löytämässä uuden työpaikan – siirtymässä Valioliigaan
- Tottenham hylkäsi Brightonin tarjouksen topparistaan