Jürgen Kloppilta lupaavia uutisia – Liverpoolin tähtikolmikko tekemässä paluun Manchester Cityä vastaan
Kuva: Getty Images
Jürgen Klopp uskoo Alissonin, Fabinhon ja Sadio Manén palaavan Liverpoolin kokoonpanoon, kun joukkue kohtaa Manchester Cityn sunnuntain elintärkeässä huippuottelussa Anfieldilla.
Liverpoolin on lähes pakko voittaa ottelu pitääkseen mestaruushaaveensa elossa. Sarjaa johtava Manchester City on seitsemän pistettä Valioliigan hallitsevaa mestaria edellä, yhden ottelun vähemmän pelanneena.
Maalivahti Alisson missasi keskiviikon 0-1-tappion Brightonille sairastelun takia, kun puolustuksen tukipilari Fabinho ja hyökkäyksen avainhahmo Mané olivat sivussa loukkaantumisten takia.
Perjantain lehdistötilaisuudessa Klopp kuitenkin kertoi, että kolmikko tekee todennäköisesti paluun Liverpoolin kokoonpanoon sunnuntaina.
– Alisson voi paljon paremmin ja oli tarpeeksi hyvässä kunnossa suorittaakseen henkilökohtaisen harjoitussession [tänään], Klopp kertoi.
LUE MYÖS: Pep Guardiola pöyristyi Jürgen Kloppin selityksistä – ripitti Liverpool-manageria sarkastisesti: ”En odottanut tätä häneltä”
– Sadio ja Fabinho voivat osallistua harjoituksiin myöhemmin tänään, joten katsotaan.
[readmore from=Liverpool]
Klopp ei paljastanut, nähtäisiinkö tammikuun siirtoikkunan viimeisinä tunteina hankitut topparivahvistukset Ben Davies ja Ozan Kabak myös kentällä sunnuntaina.
– Ideaalisessa tilanteessa, meillä olisi muutama viikko aikaa käydä puolustusasioita yhdessä läpi, Klopp harmitteli.
– Ben ja Ozan olivat torstaina analyytikon tapaamisessa, jossa heille näytettiin kaikenlaisia asioita toimintatavoistamme. Tänään ja huomenna he osallistuvat kunnolliseen harjoitukseen, jonka jälkeen katsomme asiaa uudelleen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näin Pep Guardiola kommentoi huhuja tulevaisuudestaan
- Arne Slot otti kantaa Mohamed Salah’n tilanteeseen: ”Teot merkitsevät enemmän kuin sanat”
- Bruno Fernandes: ”Olisin voinut lähteä kahdesti Manchester Unitedista”
- Scott McTominay kertoi mielipiteensä englantilaismedian väitteestä: ”Se on myytti”
- KuPS haki Lontoosta sensaatiomaisen tasapelin ja eteni Konferenssiliigan jatkopeleihin
- Crystal Palace etsii uutta päävalmentajaa ensi kaudeksi – käänsi katseensa Espanjaan
- Athletic: Pep Guardiola saattaa jättää Manchester Cityn kesällä – seura etsii korvaajaa
- Gary Neville vertasi Mohamed Salah’n ulostuloa Cristiano Ronaldon puhuttaneeseen haastatteluun
- Enzo Maresca vahvisti: Chelsean luottopelaaja sai lihasvamman
- ”Tämä on heille tärkeä peli” – Näin Oliver Glasner analysoi KuPSia
- KuPS haki Lontoosta sensaatiomaisen tasapelin ja eteni Konferenssiliigan jatkopeleihin
- Liigacupin välieräparit arvottu
- Crystal Palace etsii uutta päävalmentajaa ensi kaudeksi – käänsi katseensa Espanjaan
- Athletic: Pep Guardiola saattaa jättää Manchester Cityn kesällä – seura etsii korvaajaa
- Gary Neville vertasi Mohamed Salah’n ulostuloa Cristiano Ronaldon puhuttaneeseen haastatteluun
- Dimitar Berbatov analysoi Manchester Unitedin ongelmia: ”Vaikka pelaamme viiden linjalla…”
- Lisäajan voittomaali vei Newcastlen liigacupin välieriin – Manchester City kaatoi Brentfordin
- Enzo Maresca vahvisti: Chelsean luottopelaaja sai lihasvamman
- ”Tämä on heille tärkeä peli” – Näin Oliver Glasner analysoi KuPSia
- Uusi paljastus Bruno Fernandesin kohuhaastattelusta