”Olen huolissani siitä” – Solskjær raivoissaan erotuomarin ratkaisusta kohutilanteessa – Thomas Tuchel näki tilanteen täysin päinvastaisesti

Stamford Bridgellä sunnuntaina pelattu Chelsean ja Manchester Unitedin välinen valioliigaottelu päättyi maalittomaan tasapeliin, mutta tulos olisi voinut olla eri, mikäli vierasjoukkue olisi saanut kenties ansaitsemansa rangaistuspotkun.
Kohua herättänyt tilanne nähtiin jo ottelun alussa, kun Callum Hudson-Odoi pelasi palloa kädellään omalla rangaistusalueella. Ottelun erotuomari Stuart Attwell sai VAR-kopista korvanappiinsa signaalin, että tilanne pitäisi tarkistaa VAR-monitorilta. Attwell teki työtä käskettyään, mutta ei viheltänyt käsivirheestä huolimatta Manchester Unitedille rangaistuspotkua.
Manchester Unitedin manageri Ole Gunnar Solskjær oli tilanteesta raivoissaan ottelun jälkeen. Norjalaisluotsi korosti sitä, että muiden (lue: Jürgen Klopp) antamat kommentit vaikuttavat erotuomareihin. Saman väitteen heitti ilmoille pari viikkoa sitten myös United-kippari Harry Maguire.
– Se oli rangaistuspotku. Olen hieman huolissani siitä, ettemme saa näitä rangaistuspotkuja sen jälkeen, kun muut ovat puhuneet siitä, että saamme rangaistuspotkuja, Solskjær sanoi ottelun jälkeen BBC:lle.
– Managereilla on mahdollisuus vaikuttaa erotuomareihin. Luotan kuitenkin siihen, että se ei vaikuttaisi erotuomaritoimintaan. Mutta olin hyvin yllättynyt tästä päätöksestä.
[readmore from=Manchester-United]
Chelsea-luotsi Thomas Tuchel näki asian täysin päinvastaisesti kuin Solskjær.
– Kuinka tämä voi olla VAR-tarkastuksen arvoinen tilanne? United-pelaaja pelaa palloa kädellä ja sitten tarkistamme tulisiko siitä tuomita rangaistuspotku, Tuchel ihmetteli.
– Olen nähnyt sen tilanteen iPadista, ja en ymmärrä, miksi erotuomarin oli tarkistettava se. Mutta olen iloinen, että siitä ei tullut rangaistuspotkua. Se olisi tehnyt siitä vielä pahemman.
Mikäli yllä oleva upotus ei näy, voit katsoa sen TÄSTÄ.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Gianluigi Donnarumma debytoi – tässä Cityn ja Unitedin kokoonpanot Manchesterin derbyyn
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Ruben Amorim vertauksesta Pep Guardiolan Cityyn: ”Täysi vitsi”
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- Mikel Arteta jätti yhden pelaajan ulos kokonaan Mestarien liiga -rekisteröinneistä – tässä syy
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona