Syypää Frank Lampardin potkuihin? – Chelsean jättihankinta myöntää virheensä: ”Silloin hän saattaisi olla vielä täällä”

Timo Werner on myöntänyt tuntevansa syyllisyyttä Frank Lampardin potkuista. Saksalaishyökkääjän mukaan Chelsean entinen manageri saattaisi yhä työskennellä lontoolaisseuran peräsimessä, jos hän olisi tehnyt hieman enemmän maaleja.
Lampard sai potkut Chelseasta tammikuun lopulla, kun useat surkeat tulokset pudottivat joukkueen kauas pois Valioliigan mestaruustaistosta.
Werner, joka siirtyi kesällä Chelseaan noin 53 miljoonalla eurolla RB Leipzigistä, oli sinä aikana syyllinen useiden hyvien maalintekopaikkojen tuhlaamiseen.
Vain viisi maalia 25 valioliigaotteluun tehnyt kärkimies myöntää epäonnistuneensa liian monta kertaa, minkä takia hän on myös halunnut ottaa vastuuta Lampardin kohtalosta.
– Totta kai tunnen hieman syyllisyyttä, koska missasin niin monta maalipaikkaa. Tulinhan minä tänne pelaamaan hyökkääjänä ja olemaan se mies, joka tekisi joukkueelle maaleja, Werner myönsi Sky Sportsille ennen sunnuntain ottelua Manchester Unitedia vastaan.
[readmore from=Chelsea]
– [Tunnen syyllisyyttä] seuran, vanhan managerin ja itseni puolesta, sillä haluan tehdä maaleja koko ajan ja niin paljon kuin vain mahdollista.
– Totta kai, jos olisin tehnyt neljä tai viisi maalia enemmän, saattaisi vanha manageri olla vielä täällä, koska silloin olisimme myös voittaneet kaksi tai kolme ottelua enemmän.
– Mutta ei pidä katsoa liikaa menneeseen, sillä edessämme on vielä niin monta ottelua.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Gianluigi Donnarumma debytoi – tässä Cityn ja Unitedin kokoonpanot Manchesterin derbyyn
- Postecoglou lupaa Nottinghamiin muutoksia nopeasti: ”Minulla ei ole varaa hukata aikaa”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Ruben Amorim vertauksesta Pep Guardiolan Cityyn: ”Täysi vitsi”
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Mikel Arteta jätti yhden pelaajan ulos kokonaan Mestarien liiga -rekisteröinneistä – tässä syy
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Postecoglou lupaa Nottinghamiin muutoksia nopeasti: ”Minulla ei ole varaa hukata aikaa”
- Everton-manageri selitti kummastuttanutta ratkaisuaan
- Potkut lähellä? Jälleen karmea näky Lontoossa