Roman Abramovitšin sanktioiden todennäköinen seuraus: Chelsea pelaa huipputärkeän ottelun tyhjille katsomoille

Tänään torstaina Lontoosta kantautui valtavia uutisia: Roman Abramovitšin varat jäädytetään, eikä hän voi täten myydä seuraa.
Yhdistyneen kuningaskunnan hallituksen sanktiot Abramovitšia kohtaan vaikuttavat suuresti myös Chelsean toimintaan. Chelsea saa jatkaa toimintaansa, mutta vain tarkasti rajatun erityisluvan edellyttämillä ehdoilla.
Täältä voit lukea kaikki Chelsean erityisluvan toimet, jotka Yhdistyneen kuningaskunnan hallitus linjasi. Erityislupa ja sen toimet astuvat voimaan välittömästi ja jatkuvat toukokuun loppuun saakka.
Chelsea ei esimerkiksi saa myydä uusia lippuja kotiotteluihinsa. Chelsealla on 28 000 kausikortin haltijaa, jotka saavat käydä jatkossakin normaalisti lontoolaisseuran kotiotteluissa, mutta muut paikat ammottavat jatkossa tyhjyyttään, mikäli niihin ei ole tähän päivään mennessä myyty irtolippuja. Stamford Bridgen kapasiteetti on hieman reilut 40 000.
Kausikortit käyvät kuitenkin vain Valioliigan otteluihin, joten jos Chelsea etenee Mestarien liigan puolivälieriin, joutuu se näillä näkymin pelaamaan kotiottelunsa tyhjille katsomoille.
Täysin poissuljettua ei ole, etteikö mahdollisessa puolivälieräottelussa yleisö pääsisi paikalle. Vielä on nimittäin epäselvää, saako Chelsea jakaa kannattajilleen lippuja ilmaiseksi ja haluaisivatko he edes tehdä niin.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”