Missä Christian Eriksen pelaa ensi kaudella? – Valmentajalta optimistinen vastaus
Kuva: Getty Images
Christian Eriksenin sopimus Brentfordin kanssa päättyy kesäkuussa. Hän liittyi Brentfordiin tammi-helmikuun vaihteessa vapaana agenttina.
Eriksen on esiintynyt edukseen Brentfordissa, mutta hänen odotetaan siirtyvän kesällä astetta suurempaan seuraan.
Siitä huolimatta Brentfordin päävalmentaja Thomas Frank on luottavainen Eriksenin jatkon suhteen. Frank on optimistinen ja toivoo Eriksenin jäävän Brentfordiin.
– Haluaisin sanoa tämän sataprosenttisella varmuudella, mutta olen vakuuttunut siitä, että meillä on hyvä mahdollisuus nähdä hänet ensi kaudella Brentfordin paidassa. Tiedän olevani optimistinen, mutta minä olin myös se, joka otti puhelimen käteensä ja soitti Eriksenille kysyäkseen, haluatko liittyä joukkueeseemme. Kukaan ei olettanut sen olevan mahdollista puoli vuotta sitten. Olen vakuuttunut siitä, että meillä on mahdollisuutemme.
Frank tiedostaa, ettei Eriksenillä ole kuin voitettavaa. Hän saa kannattajilta kehut joka tapauksessa – oli edessä sitten jatkosopimus Brentfordin kanssa tai lähtö suurempiin ympyröihin.
– Eriksenin Brentford-siirto on ollut voitto kummallekin osapuolelle. Hän auttoi joukkuetta ja antoi kannattajille jotain, mitä he eivät olleet aiemmin nähneet. Me autoimme Erikseniä palaamaan jalkapallomaailmaan. Eriksenillä on vain voitettavaa. Joko hän jää tänne ja jokainen on onnellinen siitä ja kannattajat rakentavat hänelle patsaan stadionin eteen muutaman vuoden päästä tai sitten hän menee suurempaan seuraan ja kannattajat kiittävät häntä silti.
Hyökkäävä keskikenttäpelaaja sai sydänkohtauksen viime kesäkuussa Huuhkajien ja Tanskan välisessä EM-kisaottelussa. Hän joutui purkamaan sopimuksensa Internazionalen kanssa, sillä Italiassa pelaajat eivät saa pelata sydämentahdistimen kanssa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Pep Guardiola: Man City on lähellä parastaan – ”Ei täydellinen, mutta hyvä”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Kakkosvahdit vastakkain Arsenalin ja Man Cityn välisessä liigacupin finaalissa
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut