Tottenham haluaa Englannin maajoukkuetorjujasta uuden kakkosvahtinsa
Kuva: Getty Images
Tottenham haluaa hankkia Southamptonin maalivahdin Fraser Forsterin kirittämään ykköstorjujaansa Hugo Lloris’ta ensi kaudeksi, kertoo Athletic.
Englannin A-maajoukkueessa kuudesti esiintyneen Forsterin, 34, ja Southamptonin sopimus päättyy tähän kauteen, eikä hän ole Athleticin mukaan solmimassa uutta diiliä Saintsin kanssa.
Tottenhamin kakkosvahti tällä kaudella on ollut Atalantasta lainattu Pierluigi Gollini, mutta Spurs haluaa korvata hänet homegrown-pelaajalla. Valioliiga-seurat saavat nimetä enintään 25 pelaajaa liigajoukkueisiinsa, mutta alle 21-vuotiaita pelaajia ei lasketa mukaan kyseiseen enimmäismäärään. Noista 25 pelaajasta vähintään kahdeksan pitää olla homegrown-pelaajia.
Forster on pelannut Southamptonissa 161 ottelua siirryttyään seuraan Celticistä vuonna 2014. Hän aloitti kuluvan kauden Saintsin kakkosvahtina, mutta hän on saanut runsaasti peliaikaa Alex McCarthyn loukattua takareitensä joulukuussa. McCarthy palasi tolppien väliin viime tiistaina Liverpoolia vastaan, eikä Forster ollut lainkaan mukana kokoonpanossa.
Forsterin odotetaan olevan sivussa myös tänään, sunnuntaina, Valioliigan päätöskierroksella Leicesteriä vastaan. Athleticin mukaan hän hyvästeli joukkuekaverinsa jo torstaina.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Englantiin siirtynyt hyökkääjä: Näin Serie A ja Valioliiga eroavat toisistaan
- Wayne Rooney: Tottenhamista on tullut Valioliigan alemman keskikastin seura
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Manchester Cityn maalivahdista
- Gary Neville: Tämä oli Rúben Amorimin suurin virhe Manchester Unitedissa
- Jamie Redknapp: Tottenham taistelee putoamista vastaan – ”Jos he eivät ole varuillaan…”
- Tottenham-luotsilta suorat sanat joukkueestaan: ”Olen todella pettynyt ja suuttunut”
- Arsenal murjoi Tottenhamin derbyssä – Arteta: ”En voisi olla ylpeämpi”
- Manuel Akanji jäi yllättäen olemattomalle vastuulle Manchester Cityssä: ”Seurat vaativat lojaaliutta pelaajilta, mutta…”
- Wayne Rooney: Valioliigahistoriaa tehnyt James Milner tulee jatkamaan uraansa – ”Uskomaton saavutus”
- Eberechi Eze taas asialla – Arsenal teki selvää jälkeä Tottenhamista derbyssä
- Wayne Rooney: Valioliigahistoriaa tehnyt James Milner tulee jatkamaan uraansa – ”Uskomaton saavutus”
- Manuel Akanji jäi yllättäen olemattomalle vastuulle Manchester Cityssä: ”Seurat vaativat lojaaliutta pelaajilta, mutta…”
- Jamie Carragher ei pidä Tottenhamin putoamista mahdottomana
- Eberechi Eze taas asialla – Arsenal teki selvää jälkeä Tottenhamista derbyssä
- Tottenham-luotsilta suorat sanat joukkueestaan: ”Olen todella pettynyt ja suuttunut”
- Arsenal murjoi Tottenhamin derbyssä – Arteta: ”En voisi olla ylpeämpi”
- Loppuhetkien maali ratkaisi Liverpoolin ottelun
- Kestättekö paineet? Mikel Artetalta tiukka viesti Arsenalin pelaajille: ”Menkää toiseen seuraan”
- Declan Rice: Arsenalissa käytiin tulisia keskusteluja viimeisimmän pettymyksen jälkeen
- Bournemouthin Marcos Senesi suurseurojen kiikarissa