Tässä artikkelissa käsitellään Manchester Unitedin viime kautta. Joukkue-ennakon muut osiot linkataan niiden julkaisun jälkeen tämän artikkelin loppuun.

Manchester Unitedin kesä 2021 oli toivoa täynnä. Kesän siirtoikkuna toi mukanaan Jadon Sanchon ja Raphael Varanen kaltaisia supertähtiä ja kirsikkana kakun päälle Cristiano Ronaldo teki paluun Old Traffordille elokuun loppupuolella.

Sen sijaan Marcus Rashford ei ollut ensimmäisillä kierroksilla pelikunnossa toipuessaan vielä olkapääleikkauksestaan. Englannin maajoukkuehyökkääjä viivytti leikkaustaan pelatakseen EM-kisoissa maansa paidassa.

Ottelut lähtivät hyvin käyntiin, kun Bruno Fernandesin hattutemppu siivitti Unitedin komeaan 5-1-voittoon vihollisseura Leedsistä. Red Devils voitti viidestä ensimmäisestä ottelustaan neljä. Leedsin lisäksi kaatuivat myös Wolverhampton, West Ham ja Newcastle.

Ensimmäisen maajoukkuetauon jälkeisessä Newcastle-ottelussa nähtiin myös Juventuksesta takaisin Unitediin siirtyneen Ronaldon paluuottelu, jota portugalilaistähti juhlisti kahdella maalilla. West Hamia vastaan puolestaan David de Gea torjui dramaattisesti lisäajalla vastustajan Hammers-kapteeni Mark Noblen rangaistuspotkun.

Alun voittokulku kääntyi nopeasti syyskuun lopussa jyrkkään laskuun. United hävisi seitsemästä ottelustaan peräti viisi ja mukaan mahtui nöyryyttävä 0-5-tappio kotikentällä seuran arkkivihollista Liverpoolia vastaan. Synkkä putki alkoi tappiosta Aston Villaa vastaan, kun Fernandes ampui rangaistuspotkunsa yli maalin.

Marraskuun lopun musertava 1-4-tappio häntäpään Watfordia vastaan oli lopulta seurajohdolle liikaa ja manageri Ole Gunnar Solskjær sai pakata laukkunsa. Norjalainen jätti Unitedin sarjataulukon seitsemännelle sijalle.

Seuran seuraava liike oli löytää ikonilleen seuraaja. Michael Carrickin lyhyen väliaikaispestin jälkeen rooliin pestattiin loppukauden ajaksi Saksassa Schalkessa ja RB Leipzigissa meriittejä kerännyt Ralf Rangnick. Jalkapalloprofessoriksi kutsuttu saksalainen oli tunnettu erityisesti rekrytointitaidoistaan tehtyään uransa varrella useita tarjoushankintoja Timo Werneristä Marcel Sabitzeriin.

Jürgen Kloppin ja Thomas Tuchelin oppi-isänä tunnetun Rangnickin piti tuoda Unitediin gegenpressing-pelitapansa myötä selkeä pelillinen suunta, mutta asiat eivät menneet suunnitelmien mukaan. Joukkueen pelaajien oli hankala omaksua saksalaisen kuluttava pelitapa ja etenkin ykköstähti Ronaldo oli vastahakoinen prässäämään intensiivisesti läpi 90 minuutin ottelun.

Samalla yhteishenki joukkueen sisällä alkoi rakoilla ja brittimediassa puhuttiin kunnianhimoisen Ronaldon läsnäolon aiheuttaneen muissa pelaajissa suurta pelkoa epäonnistua.

Kaikesta huolimatta tulokset olivat aluksi Rangnickin alaisuudessa suotuisia ja United hävisi saksalaisen 13 ensimmäisestä ottelusta vain yhden. Tammikuun lopussa kuitenkin synkät uutiset seuran oman kasvatin Mason Greenwoodin siviilielämästä kiirivät brittimediaan. Perheväkivallasta pidätetty hyökkääjäkomeetta hyllytettiin välittömästi joukkueen kokoonpanosta, eikä häntä nähty enää kevätkaudella pelikentillä.

Vielä alkukeväästä näytti siltä, että United voisi taistella Mestarien liiga -sijoista, mutta ne toiveet karisivat viimeistään huhtikuussa. Tuolloin kuudessa ottelussa kaatui vain Norwich.

Sysimusta loppukausi kulminoitui kahdella viimeisellä kierroksella vierastappioihin Brightonia ja Crystal Palacea vastaan. Etenkin toiseksi viimeisen kierroksen 0-4-selkäsauna Seagullsin käsittelyssä tiivisti hyvin Red Devilsin kevään romahduksen.

Lopulta United nappasi kuitenkin kuudennella sijallaan Eurooppa-liiga -paikan, koska West Ham hävisi päätöskierroksella myös Brightonille.

Menestystä ei tullut Unitedille myöskään cup-kilpailuissa. Mestarien liigassa Atlético Madrid katkaisi tien neljännesvälierissä ja kansallisissa cúpeissa matka päättyi jo varhaisilla kierroksilla.

FA Cupissa tie nousi pystyyn neljännellä kierroksella Mestarussarjassa pelaavaa Middlesbrough´ta vastaan. Altavastaaja eteni jatkoon rangaistuspotkukilpailun jälkeen.

Uusi manageri Erik ten Hag vahvistettiin Ajaxista jo huhtikuussa hyvissä ajoin ottamaan seuran tulevalla kaudella haltuunsa.

Manchester Unitedin kausiennakon muut artikkelit voit lukea linkeistä: Kesän siirtoikkuna (LUE) avainpelaaja ja läpimurto (LUE), valmennus, pelitapa ja ihanneavaus (LUE) sekä arvio ensi kaudesta (LUE). Kaikki joukkue-ennakot löytyvät täältä.