Sport: Taitekohta Frenkie de Jongin tilanteessa – suostuu siirtymään vain toiseen valioliigaseuraan!
Manchester Unitedin tavoittelema keskikenttäpelaaja Frenkie de Jong suostuu lähtemään Barcelonasta vain siinä tilanteessa, jos espanjalainen jättiseura saa käyvän ostotarjouksen Chelsealta, kertoi Sport tiistaiaamuna.
Barçan kerrotaan olevan De Jongille velkaa noin 20 miljoonaa euroa. Jos hän mielii jatkaa seurassa, Sportin mukaan hänen palkkansa on uhattu puolittaa. Gary Neville kehotti taannoin Twitterissä De Jongia haastamaan Barcelonan oikeuteen ja käyttämään tukenaan jalkapallon kansainvälisen pelaajayhdistysten kattojärjestöä FIFProta.
De Jong ihmettelee, miten Barcelonalla voi olla varaa ostaa uusia pelaajia kymmenillä miljoonilla euroilla mutta ei suorittaa hänen saataviaan. Silti hänen tulevaisuuttaan jahkaillaan vielä.
Sportissa kirjoitetaan, että De Jong on kiitollinen Unitedin managerin Erik ten Hagin osoittamasta kiinnostuksesta. Hehän ovat vanhoja tuttuja Ajaxin ajoilta. Häntä ei kuitenkaan vakuuta Unitedin seurajohdon toiminta. Hän pitää sitä haparoivana ja lyhytjänteisenä. Sen sijaan De Jong olisi valmis siirtymään Chelseaan, jos maisemaa pitää vaihtaa.
Barcelonan näkökulmasta ongelmana tässä skenaariossa on, että Chelsean maksuhalukkuus ei vastaa lähellekään Unitedin kanssa sovittua siirtokorvausta, minkä lisäksi seurojen välillä on poltettu siltoja tämän kesän tarjouskilpailuissa (ks. Raphinha, Robert Lewandowski, Jules Koundé, César Azpilicueta, Kalidou Koulibaly ja niin edelleen). De Jongin näkökulmasta valitettavaa on, että hänellä ei ole jäljellä hyviä vaihtoehtoja. Sportin mukaan häntä pelottaa jo, että Barcelonan päävalmentaja Xavi saattaa yrittää savustaa hänet ulos seurasta jättämällä hänet vaihtopenkille, kun kausi alkaa elokuussa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Xavi Simons pyysi anteeksi taklaustaan – näin kommentoi Virgil van Dijk
- Wayne Rooney: Declan Rice on Englannin seuraava kapteeni
- Aston Villalle kritiikkiä aivovammajärjestöltä Emi Martínezin tilanteesta
- Brittimediassa keskenään ristiriitaista tietoa Arsenalin siirtosuunnitelmista
- Pep Guardiola punnitsee Man Cityn pelaajat joulun jälkeen: ”He voivat syödä, mutta…”
- Sky: Nämä ovat Chelsean suunnitelmat tammikuun varalle
- Erikoinen yllätys: vastikään Tottenhamiin palannut urheilupomo lähdössä nyt muualle
- Manchester Unitedin penkinlämmittäjän siirto lähestyy, vai lähestyykö?
- Mirror: Arsenal haluaa 18-vuotiaan ranskalaisen
- West Ham -hyökkääjä voi siirtyä hetkenä minä hyvänsä
- Alexander Isak loukkaantui – näin Arne Slot kommentoi
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Morgan Rogers kaatoi maaleillaan Manchester Unitedin Valioliigassa
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- West Ham -hyökkääjä voi siirtyä hetkenä minä hyvänsä
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- Mirror: Arsenal haluaa 18-vuotiaan ranskalaisen
- Tottenham sai kaksi punaista korttia – Alexander Isakin peli päättyi polvivammaan
- Pep Guardiolalta varoitus Man Cityn pelaajille: ”Tämä ei riitä”