Ajax pyysi hirmusummia pelaajistaan, Manchester United pulitti – seurapomo harmissaan: ”Me emme halunneet tätä”
Ajaxin urheilutoimenjohtaja Gerry Hamstra on tyytymätön siihen, miten Manchester United toimi siirtomarkkinoilla.
United osti Ajaxista tänä kesänä kaksi pelaajaa: toppari Lisandro Martinezin ja laitahyökkääjä Anthonyn.
Argentiinalaisesta Martinezista manchesterilaiset pulittivat noin 57 miljoonaa euroa ja brasilialaisesta Antonysta 95 miljoonaa euroa, koko siirtoikkunan suurimman summan.
Ajax asetti tarkoituksella kummankin pelaajan pyyntihinnat todella korkealle, mutta Manchester United kaivoi kuvetta taskustaan ja lunasti kaksikon itselleen.
Amsterdamin suurseura oli varsinkin Antonyn kohdalla hankalassa tilanteessa, koska diili varmistui vasta siirtoikkunan loppumetreillä, mutta Ajaxin oli vaikea kieltäytyä niin isosta tarjouksesta.
– Manchester Unitedin ajoitus oli niin huono. Siirtoikkunan parista viimeisestä päivästä tuli vielä hektisempiä, koska Ajax oli jo uudistanut joukkuettaan rajusti monen huippupelaajan lähdön jälkeen, kommentoi Hamstra De Telegraafille.
Artikkeli jatkuu videon alla.
Ajaxin päävalmentaja Alfred Schreuder on avoimesti ilmaissut tyytymättömyytensä siihen, että seura luopui niin monesta hänen avainpelaajastaan. Hamstra ymmärtää valmentajan turhautumisen.
– Oli niin vaikeaa jättää valmentajallemme sellainen tyhjiö. Me kaikki olemme sitä mieltä, että menetimme liian monta ykkösjoukkueen pelaajaa, jotka ovat aina avauksessa. Meillä oli täysin erilaiset odotukset tälle kesälle.
– Me halusimme pitää ryhmämme yhdessä mahdollisimman hyvin, jotta voisimme suoriutua hyvin Mestarien liigassa ja jatkaa menestyksen tiellä.
– Siitä puhuimme Alfredin kanssa. Tiesimme tietysti, että on olemassa muutama sudenkuoppa. Mutta kukaan ei osannut ennakoida, että pelaajamme ostettaisiin näin suurilla summilla.
– Ymmärrän Schreuderin ärsyyntymisen, todellakin. Olen itsekin ollut valmentaja, joten tiedän, kuinka ärsyttävää se on, kun joukkueen paras pelaaja lähtee viime minuutilla pois.
– Me emme halunneet tätä. Me halusimme pitää Antonyn.
Kaikki Valioliigan ottelut näkyvät Elisa Viihde Viaplaysta.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia