Siirtohuhujen ympäröimä Emiliano Martínez ei halua Mestarien liigaan vapaalipulla: ”En etsi ikinä helppoa ratkaisua”
Emiliano Martínez ei halua jättää Aston Villaa helpon ratkaisun toivossa.
Argentiinan maailmanmestarivahti pysyy uskollisena birminghamilaisseuralle ja haluaa saavuttaa pokaalin nykyisessä joukkuessaan.
Martínez, 30, on yhdistetty Qatarin MM-kisojen jälkeen pois Villasta Mestarien liigaa pelaaviin seuroihin. Argentiinalainen ei ole itse kiinnostunut helpon menestyksen tavoittelusta.
Sen sijaan Martínez haluaa tuoda Villalle ensimmäisen pokaalin vuoden 1996 Liigacupin voiton jälkeen.
– Haluan saavuttaa jotakin, mitä kukaan muu ei ole saavuttanut tai sen saavuttaminen on hyvin vaikeaa, Martínez kertoi Mirrorille.
– Ihmiset sanoivat Copa Américan ja MM-kisojen jälkeen, että Emi lähtisi ja siirtyisi Mestarien liigaa pelaavaan seuraan. Minä vain ajattelin, että se olisi ollut helpointa.
– On helppoa siirtyä vain Mestarien liigaa pelaavaan seuraan. Kaikki mitä olen tehnyt on näyttänyt helpolta, mutta tämä on ollut todellisuudessa minulle suuri haaste.
– MM-kisojen voittaminen 36 vuoden odotetuksen jälkeen Argentiinan kanssa? Oli haaste. Amerikan mestarin voittaminen Maracanalla 28 vuoden jälkeen? Se oli haaste. Euroopan mestarien voittaminen? Se oli haaste.
– Nyt meidän on saavutettava jotakin Aston Villassa 30 vuoden odotuksen jälkeen. Minut on luotu haasteita varten. En etsi ikinä helppoa ratkaisua.
Martínez siirtyi Villaan syyskuussa 2020 Arsenalista. Unai Emeryn miehistö on tällä hetkellä Valioliigassa sijalla 11.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Unai Emery kertoi mielipiteensä Liverpoolin lainapelaajan vaikeasta tilanteesta
- Mikel Arteta: Arsenal lähtee rikkomaan ikävää tilastoa kevätkaudella
- Chelsea iski lisäajalla – Manchester Citylle toinen peräkkäinen pistemenetys Valioliigassa
- Guardian: West Hamin päävalmentaja potku-uhan alla – pelaajat eivät tykkää luotsin metodeista
- Draamaa Liverpoolin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Manchester United koki pistemenetyksen Valioliigassa
- Nottingham Forest kauppaamassa hyökkääjänsä Saksaan
- Chelsea-fanit suunnittelevat protestia seurajohtoa vastaan – ”Eliittiseuran sijaan pelaajien kauppapaikka”
- Brighton-pomo: Carlos Baleba ei ole kaupan
- Harvey Elliottin tilanteeseen saattaa löytyä ratkaisu Euroopan ulkopuolelta
- Manchester Unitedin Rúben Amorim kieltäytyi selittämästä sanojaan: ”En halua puhua siitä”
- Chelsea-fanit suunnittelevat protestia seurajohtoa vastaan – ”Eliittiseuran sijaan pelaajien kauppapaikka”
- Näin Mikel Arteta reagoi Viktor Gyökeresin saamaan kritiikkiin
- Harvey Elliottin tilanteeseen saattaa löytyä ratkaisu Euroopan ulkopuolelta
- Liverpool neuvottelee topparilupauksen hankinnasta
- Manchester Cityn Nathan Akélle varoitus maajoukkuevalmentajalta
- Nottingham Forest kauppaamassa hyökkääjänsä Saksaan
- West Ham ja Fulham neuvottelevat laitahyökkääjän siirrosta
- Nuno pyysi anteeksi West Hamin faneilta: ”Esityksemme oli häpeällinen”
- L’Équipe: Tässä on Chelsean uusi päävalmentaja