Manchester United aktivoi talvella Marcus Rashfordin edellisessä sopimuksessa olleen option ensi kaudesta.

Rashfordin sopimus seuran kanssa olisi päättynyt kuluvan kauden jälkeen, mutta option aktivoimisen myötä sopimus päättyykin vasta reilun vuoden kuluttua.

Manchester United neuvottelee parhaillaan Rashfordin kanssa uudesta sopimuksesta. Telegraphin mukaan jo hetken aikaa käynnissä olleet neuvottelut etenevät jatkuvasti parempaan suuntaan ja osapuolet alkavat olla lähellä yhteisymmärrystä uudesta jatkosopimuksesta.

Lukuisat suurseurat seuraavat tarkasti Rashfordin sopimustilannetta. 

Telegraphin mukaan muun muassa PSG on edelleen Rashfordin kintereillä, mutta Manchester Unitedin päävalmentaja Erik ten Hag on asettanut Rashfordin jatkosopimuksen seuran ykkösprioriteetiksi. Ten Hag pitää Rashfordia hyvin tärkeänä palasena joukkuettaan ja haluaa kärjen jatkavan seurassa.

Telegraphin mukaan ten Hag haluaa joukkueeseensa myös puhtaan kärjen ensi kaudeksi. Ten Hag toivoo Manchester Unitedin hankkivan Harry Kanen Tottenhamista. Lähde kertoo Tottenhamin vaativan Kanesta noin 100 miljoonan punnan, eli reilun 113 miljoonan euron siirtosummaa, vaikka kärjen sopimus seuran kanssa päättyy vuoden kuluttua.

LUE MYÖS