Manchester United on tehnyt jalkapallohistorian suurimman paitasponsorisopimuksen, kertoo Telegraph.

Manchester United ja yhdysvaltalainen teknologiayhtiö Snapdragon ovat tehneet kolmen vuoden mittaisen paitasponsorisopimuksen, jonka myötä Snapdragon maksaa seuralle vuosittain noin 70 miljoonaa euroa.

Osapuolet päätyivät yhteistyöhön jo reilu vuosi sitten. Yhteistyö on sujunut niin hyvin, että osapuolet päättivät tehdä uuden sponsorisopimuksen ja sen myötä Snapdragonista tulee Manchester Unitedin pääpaitasponsori.

Snapdragon mainostaa yritystään Manchester Unitedin kaikissa pelipaidoissa ensi kaudesta lähtien. 

Nykyisen pääpaitasponsori TeamViewerin sopimus Manchester Unitedin kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen. TeamViewer maksaa Manchester Unitedille noin 54,5 miljoonaa euroa vuosittain.

Manchester United ilmoitti viime vuoden lopulla etsivänsä uutta pääpaitasponsoria.