Lehti: Mason Greenwood useiden Valioliiga-seurojen tarkkailussa
Manchester Unitedista lainasopimuksella Getafeen siirtynyt Mason Greenwood saatetaan hyvinkin nähdä vielä Valioliigassa.
Greenwood, 22, on nauttinut vahvasta alkukaudesta Espanjan La Ligassa, jossa hän on tehnyt kaksi maalia ja syöttänyt kolme lisää 10 ensimmäisessä ottelussaan.
LUE MYÖS: Mason Greenwoodia houkutellaan toiseen maajoukkueeseen
Espanjalaislehti AS:n mukaan monet Valioliigan seurat ovat usein lähettäneet kykyjenetsijöitään katsomaan Greenwoodin pelejä paikan päältä.
He olivat paikalla myös viime lauantaina, kun laitahyökkääjä viimeisteli näyttävän kaukolaukausmaalin 2-1-voitossa Almeriaa vastaan.
Greenwoodin tuominen takaisin Valioliigaan on kuitenkin kiistanalainen ja arkaluonteinen asia.
Manchester United luopui lahjakkaasta laitahyökkääjästään fanien ja henkilökunnan painostuksesta, koska hänet oli pidätetty epäiltynä raiskauksen yrityksestä, pahoinpitelystä ja pakkokeinojen käytöstä, vaikka syytteet lopulta hylättiin.
LUE MYÖS: Mason Greenwood palasi kentille – katsomosta huudettiin hyökkääjälle kuolemaa
Englannin entisellä maajoukkuemiehellä on kuitenkin selvä mahdollisuus tehdä vaikutus tarkkaileviin Valioliigan seuroihin lainakautensa aikana. Madridilainen Getafe on tällä hetkellä Espanjan pääsarjassa kahdeksantena eikä ole hävinnyt sitten syyskuun lopun.
Greenwoodin sopimus Manchester Unitedin kanssa ulottuu vuoteen 2025. Kun tämän kauden mittainen lainasopimus Getafessa umpeutuu, on seuran jälleen tehtävä iso päätös kiistellyn pelaajansa tulevaisuudesta, ellei hänet mahdollisesti yritetä hankkia muualle jo tammikuussa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- David Ornstein: Liverpool tekemässä ison jatkosopimuksen
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Micky van de Ven kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista
- Peter Schmeichel syyttää Tottenham-valmentajaa maalivahdin uran tuhoamisesta
- Telegraph: Arsenal kiinnostunut Newcastlen pelaajasta – hintalappu selvillä
- Jamie Carragher: Xabi Alonson tilanne vaikuttaa Arne Slotiin
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa
- Telegraph: Antonín Kinskyn odotetaan poistuvan Tottenhamista kesällä
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa