Chelsean ex-pomo kohun keskellä – Guardian: vastaanottananut salaisia maksuja venäläisoligarkki Roman Abramovichilta
Chelsean entinen toimitusjohtaja Marina Granovskaia, jota kuvailtiin aikoinaan ”jalkapallon vaikutusvaltaisimmaksi naiseksi”, on joutunut kuumille kiville The Guardianin julkaistua tuoreen selvityksensä meneillään olevasta tutkinnasta seuran väitetyistä rahankäyttörikkeistä Roman Abramovichin aikakaudella.
Granovskaia johti Chelseaa siihen asti, kunnes Abramovich myi seuran toukokuussa 2022. Granovskaia joutuu nyt vastaamaan kysymyksiin siitä, mitä hän tiesi lontoolaisseuran entisen omistajan alaisuudessa tehdyistä salaisista maksuista, joista myös hänen epäillään hyötyneen.
Yksityiskohdat miljoonien punnan suuruisista palkkioista, jotka rahoitettiin venäläiselle oligarkille kuuluvien offshore-sijoitusyhtiöiden kautta, tulivat viime vuonna julki Guardianin ja kansainvälisten yhteistyökumppaneiden julkaiseman Cyprus Confidential -vuodon tuloksena.
LUE MYÖS: Hämäriä maksuja agenteille – Chelsea saattaa joutua isoihin vaikeuksiin
Asiakirjoista käy ilmi, että Abramovichin läheinen yhteistyökumppani Granovskaia tiesi joistakin kyseenalaisista liiketoimista, kuten tähtipelaaja Eden Hazardin agentille maksetusta palkkiosta.
Muut tutkan alla olevat kaupat liittyvät tiettävästi brasilialaishyökkääjä Willianin ja kamerunilaishyökkääjä Samuel Eto’on hankintoihin.
Granovskaia näyttää myös hyötyneen henkilökohtaisesti joistakin maksuista, mikä herättää epäilyksiä siitä, saiko hän Chelsean maksaman palkan lisäksi ylimääräisiä tienestejä Abramovichilta tekemästään työstä seurassa.
Asiakirjojen mukaan Abramovichin verkostoon kuuluvat offshore-yhtiöt myönsivät Granovskaialle 7,5 miljoonan punnan lainat, joilla hän rahoitti uuden talonsa ostamisen Stamford Bridgen läheltä. Sen lisäksi kirjoita löytyy 1,63 miljoonan punnan maksu ”taloudellisesta, verotuksellisesta ja oikeudellisesta due diligence -tarkastuksesta”.
Valioliiga tutkii, tukiko Abramovich salaa joukkuettaan ja sen johtohahmoja käyttämällä offshore-yhtiöitä maksujen suorittamiseen. Reilun pelin taloussääntöjen mukaan seuran olisi pitänyt suorittaa tällaiset maksut omilta pankkitileiltään.
Granovskaia ei ole vastannut The Guardianin kommenttipyyntöihin. Chelsea on aiemmin sanonut, että kaikki maksut ovat peräisin ajalta ennen sen nykyistä omistusjärjestelmää, ja että seura on itse ilmoittanut jalkapalloviranomaisille kaikista ”mahdollisista taloudellisista väärinkäytöksistä” kyseiseltä ajanjaksolta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ylivoimainen suoritus – viisi Valioliiga-seuraa suoraan Mestarien liigan neljännesvälieriin
- Arne Slot otti kantaa Andy Robertsonin siirtohuhuihin
- Toimittaja: Manchester Cityn toppari saattaa siirtyä lähipäivinä Italiaan
- Virallista: Raheem Sterling jättää Chelsean
- Athletic: Manchester City myy laitahyökkääjänsä toiseen Valioliiga-seuraan
- Nyt tärähtää: West Ham myy pelaajan ennätyssiirrolla
- Valioliigassa siirtoja – West Hamille nimekäs vahvistus
- Teinisensaatio Valioliigaan – 100 miljoonan euron sopimuspykälä
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä autokolarissa
- Mikel Arteta vetoaa Arsenal-faneihin
- Ylivoimainen suoritus – viisi Valioliiga-seuraa suoraan Mestarien liigan neljännesvälieriin
- Athletic: Manchester City myy laitahyökkääjänsä toiseen Valioliiga-seuraan
- Toimittaja: Manchester Cityn toppari saattaa siirtyä lähipäivinä Italiaan
- Nyt tärähtää: West Ham myy pelaajan ennätyssiirrolla
- Teinisensaatio Valioliigaan – 100 miljoonan euron sopimuspykälä
- Arne Slot otti kantaa Andy Robertsonin siirtohuhuihin
- Virallista: Raheem Sterling jättää Chelsean
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä autokolarissa
- Chelsean ex-luotsi ja -pelaaja sanasodassa: ”Kukaan ei pitänyt hänestä”
- Valioliigassa siirtoja – West Hamille nimekäs vahvistus