Englannin tulokas haluaa mahdollisuutensa maajoukkueen kiistellyssä roolissa

Crystal Palacen keskikenttäpelaaja Adam Wharton sanoo, että hän pystyy hoitamaan tonttinsa Englannin EM-kisajoukkueessa.
Keskikentän pohja on ollut kiistelty pelipaikka Englannin ryhmässä. Kahdessa ensimmäisessä EM-lohkopelissä Declan Ricen vierellä on aloittanut Trent Alexander-Arnold, jonka kokemattomuus kyseisessä roolissa on herättänyt kysymyksiä.
Englannin päävalmentaja Gareth Southgate on myöntänyt, että Alexander-Arnoldin peluuttaminen kyseisellä paikalla on ollut ”kokeilu”. Southgaten mukaan Englannilla ei ole luontaista korvaajaa Kalvin Phillipsille, joka pelasi keskikentän pohjalla edellisessä EM-turnauksessa.
Phillips valittiin Englannin maajoukkueen vuoden pelaajaksi, kun Southgaten miehistö eteni 2021 EM-kisoissa finaaliin. Hänen uransa on kuitenkin ollut laskusuunnassa hänen siirryttyä Leedsistä Manchester Cityyn toissa vuonna. Tämän kesän kisoihin häntä ei valittu lainkaan mukaan.
Wharton, 20, pelasi loistavan loppukauden siirryttyään tammikuussa Mestaruussarjan Blackburnista Palaceen. Hänellä on tilillään vasta 16 Valioliiga-ottelua ja 30 minuuttia A-maajoukkueessa, mutta Wharton uskoo, että hän pystyisi täyttämään Phillipsin tontin.
– Minulla on usko siihen, että riippumatta siitä, ketä vastaan, missä ja milloin pelaan, voin vaikuttaa peliin. Pelaajan on ajateltava niin, kommentoi Wharton BBC:n mukaan.
– Jos ajattelen, etten pysty siihen, mitä sitten teen täällä? Nyt katson asiaa niin, että uskon voivani vaikuttaa mihin tahansa peliin, joten varmistan vain, että olen valmis, jos minua pyydetään auttamaan.
– Viime EM-kisoissa Kalvin oli yksi Englannin parhaista pelaajista, kun etenimme finaaliin.
– Minulla ja hänellä on luultavasti tiettyjä samankaltaisuuksia siinä, miten pelaamme ja tietyissä ominaisuuksissa, mutta tietysti on asioita, joissa hän on parempi ja on asioita, joissa minä olen parempi.
Englanti kohtaa viimeisessä lohkopelissään Slovenian tiistaina. Wharton ei ole vielä saanut kisoissa peliaikaa.
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Potkut lähellä? Jälleen karmea näky Lontoossa
- Wolvesille katastrofaalinen alku kauteen – Newcastlen hankinta osui
- Arsenal löylytti valmentajaa vaihtanutta Nottinghamia
- Pep Guardiolalta naseva kuittaus Arne Slotille
- Mikel Arteta häkeltyi toimittajan kysymyksestä: ”Ihan hyvät?”
- Bruno Fernandes iskee takaisin häntä kritisoineille ex-pelaajille: ”Eromme on siinä, että…”
- Eddie Howe myöntää, että Alexander Isakia ei voinut korvata: ”Ei ole toista samanlaista”
- Mikel Arteta avasi neljän tähtipelaajansa kuntoutumista: ”Puhutaan kuukaudesta”
- Thomas Frank yllättyi Daniel Levyn lähdöstä: ”Ei kukaan osannut odottaa”
- Oliver Glasner kielsi erouhkaukset – kiitti Marc Guéhia
- Bruno Fernandes iskee takaisin häntä kritisoineille ex-pelaajille: ”Eromme on siinä, että…”
- Pep Guardiolalta naseva kuittaus Arne Slotille
- Arne Slot: Alexander Isak ei tule pelaamaan suuria minuutteja lähiviikkoina – ”Se on pidettävä mielessä”
- Mikel Arteta avasi neljän tähtipelaajansa kuntoutumista: ”Puhutaan kuukaudesta”
- Mikel Arteta häkeltyi toimittajan kysymyksestä: ”Ihan hyvät?”
- Oliver Glasner kielsi erouhkaukset – kiitti Marc Guéhia
- Eddie Howe myöntää, että Alexander Isakia ei voinut korvata: ”Ei ole toista samanlaista”
- GW 4: Katso 5 parasta pelaajaa tuleville peliviikoille
- Thomas Frank yllättyi Daniel Levyn lähdöstä: ”Ei kukaan osannut odottaa”
- Newcastlelle ikäviä uutisia – uudet hankinnat sivuun viikonlopun pelistä