Jadon Sancho ja Mason Greenwood saattavat palata Manchester Unitedin harjoituksiin
Manchester United odottaa hyökkääjiensä Jadon Sanchon ja Mason Greenwoodin palaavan edustusjoukkueen harjoituksiin, jos he eivät löydä uusia seuroja lähipäivinä, kertoo ESPN.
United on ilmoittanut pelaajilleen, jotka eivät ole tänä kesänä maajoukkuetehtävissä, että heidän on ilmoittauduttava pre-seasonille 8. heinäkuuta.
Sancho, 24, ja Greenwood, 22, ovat aiemmin olleet Englannin maajoukkueessa, mutta kumpaakaan ei kutsuttu tämän kesän EM-kisoihin. Greenwoodia on yritetty houkutella Jamaikan riveihin, mutta hän ei ole ainakaan toistaiseksi vaihtanut edustusoikeuttaan.
Viime kaudella Sancho vietti kevään lainalla Borussia Dortmundissa ja Greenwood pelasi koko kauden lainalla Getafessa.
Sanchon ja Unitedin sopimus on voimassa kesään 2026 saakka. Greenwoodin diili päättyy ensi kauden jälkeen, mutta sisältää vuoden jatko-option.
Lehtitietojen mukaan Manchester United yrittää ensisijaisesti myydä kummankin pelaajan tänä kesänä, mutta myös uudet lainapestit ovat mahdollisia.
United on asettanut Sanchon pyyntihinnaksi vajaat 50 miljoonaa euroa, mikä on vaikeuttanut pelaajan kaupittelua muualle. Myös Sanchon iso palkka vaikuttaa tilanteeseen.
Hän ei ole pelannut tai harjoitellut Manchester Unitedin edustusjoukkueessa viime syksyn jälkeen, koska hänellä meni sukset ristiin manageri Erik ten Hagin kanssa. Välirikon jälkeen Sancho harjoitteli Unitedin akatemiapelaajien kanssa ennen lainasiirtoaan.
Greenwood taas ei ole ollut Unitedin toiminnassa mukana sen jälkeen, kun hänet pidätettiin tammikuussa 2022 epäiltynä raiskausyrityksestä, pahoinpitelystä sekä kontrolloivasta ja pakottavasta käytöksestä. Viime vuoden helmikuussa kaikista Greenwoodia vastaan nostetuista syytteistä luovuttiin vedoten avaintodistajien vetäytymiseen ja ”esiin tulleeseen uuteen aineistoon”.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Gary Neville: En ole koskaan uskonut Rúben Amorimin menettävän pukukoppia – ”Pelaajat pitävät hänestä paljon”
- Fabrizio Romano: Arne Slot ei ole potku-uhan alla surkeista tuloksista huolimatta
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta
- Enzo Maresca: Kaksi kuukautta sivussa ollut Chelsea-hyökkääjä palaa pelikentille
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Mikel Arteta kertoi miksei Ben White ole saanut peliaikaa
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta
