West Hamin tähtipelaaja haluaisi lähteä – vakava rangaistus uhkaa
West Hamilla ei ole aikomustakaan päästää keskikenttäpelaajaansa Lucas Paquetáa lainalle Flamengoon, kertoo Athletic.
Brassitaituri olisi kiinnostunut palaamaan kasvattajaseuraansa, mutta Hammers ei halua päästää tähtipelaajaansa pois.
Paquetán, 26, niskassa painaa Englannin jalkapalloliiton (FA) syyte vedonlyöntisääntöjen rikkomisesta. FA syytti häntä toukokuussa tahallisten keltaisten korttien ottamisesta vedonlyöntitarkoituksessa. Väitetyt tapaukset sattuivat neljässä Valioliigan ottelussa vuosina 2022-2023.
Brassipelaajaa odottaa merkittävä pelikielto, jos hänet todetaan syylliseksi. BBC:n mukaan mahdolliset rangaistukset vaihtelevat kuudesta kuukaudesta elinikäiseen pelikieltoon.
Syytteestä huolimatta Paquetá on saanut jatkaa toistaiseksi pelaamista, ja hän on parhaillaan edustamassa Brasiliaa Copa Américassa.
Paquetá on kiistänyt kaikki syytökset ja hän on pyytänyt FA:lta lisäaikaa vastata niihin.
Brassimedian mukaan Flamengo uskoo, että Paquetá voisi hyötyä väliaikaisesta jaksosta kotimaassaan sillä välin, kun hänen tapaustaan käsitellään Englannissa.
Sekä West Ham ovat Flamengo ovat tietoisia Paquetán mahdollisesta rangaistuksesta, ja siksi molemmat ovat varovaisia siirtoneuvotteluissa.
Paquetá oli ennen vedonlyöntisyytösten julkistamista vahvasti Manchester Cityn kiikarissa, ja siirto Valioliiga-mestarin riveihin olisi tuonut Hammersin kassaan merkittävän summan.
West Ham on puolustanut julkisesti Paquetáa vedonlyöntisyytöksiltä, mutta on yhä mahdollista, että seuran kallis hankinta määrätään pitkään, mahdollisesti elinikäiseen, pelikieltoon. Siksi Hammers ei halua luopua tähtipelaajastaan väliaikaisesti, jos Brasiliasta palaisikin pelikelvoton pelaaja.
Samasta syystä Flamengo on ainoastaan lainadiilin perässä. Brassiseuran pitäisi luultavasti rikkoa siirtoennätyksensä hankkiakseen kasvattinsa pysyvästi takaisin, mutta pelikiellon uhka olisi yhä olemassa.
Jos FA määrää Paquetán pelikieltoon, panna laajennetaan hyvin todennäköisesti maailmanlaajuiseksi.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tässä ovat ehdokkaat Man Unitedin seuraavaksi päävalmentajaksi
- Ruben Amorimin koirankoppiin joutunut pelaaja kävi heti tykkäämässä potku-uutisesta
- Karmea tuhlaus ei riittänyt – tästä syystä Ruben Amorim sai potkut
- Ruben Amorimille potkut Man Unitedista!
- Chelsean uusi päävalmentaja matkusti Lontooseen – viimeistelyä vaille valmista
- Unai Emery kertoi mielipiteensä Liverpoolin lainapelaajan vaikeasta tilanteesta
- Mikel Arteta: Arsenal lähtee rikkomaan ikävää tilastoa kevätkaudella
- Chelsea iski lisäajalla – Manchester Citylle toinen peräkkäinen pistemenetys Valioliigassa
- Guardian: West Hamin päävalmentaja potku-uhan alla – pelaajat eivät tykkää luotsin metodeista
- Draamaa Liverpoolin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Unai Emery kertoi mielipiteensä Liverpoolin lainapelaajan vaikeasta tilanteesta
- Guardian: West Hamin päävalmentaja potku-uhan alla – pelaajat eivät tykkää luotsin metodeista
- Mikel Arteta: Arsenal lähtee rikkomaan ikävää tilastoa kevätkaudella
- Chelsean uusi päävalmentaja matkusti Lontooseen – viimeistelyä vaille valmista
- Chelsea-fanit suunnittelevat protestia seurajohtoa vastaan – ”Eliittiseuran sijaan pelaajien kauppapaikka”
- Chelsea iski lisäajalla – Manchester Citylle toinen peräkkäinen pistemenetys Valioliigassa
- Manchester Unitedin Rúben Amorim kieltäytyi selittämästä sanojaan: ”En halua puhua siitä”
- Nottingham Forest kauppaamassa hyökkääjänsä Saksaan
- Harvey Elliottin tilanteeseen saattaa löytyä ratkaisu Euroopan ulkopuolelta
- Draamaa Liverpoolin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla