Manchester Unitedin toppari hiljensi Valioliigan voimapesän: ”Lähetin hänet salille”
Manchester Unitedin toppari Lisandro Martínez sanoo, että hänen kokonsa ei rajoita hänen pelaamistaan.
Argentiinan maajoukkuepuolustajalla on mittaa vain 175 senttiä, mikä herätti kysymyksiä, kun hän siirtyi Unitediin kaksi vuotta sitten Ajaxista 57 miljoonalla eurolla.
Monet epäilivät, että Martínez, 26, olisi ongelmissa isokokoisten ja voimakkaiden hyökkääjien kanssa, mutta hän on osoittanut pärjäävänsä fyysisissä taistoissa.
Perjantaina Martínez sai vastaansa Fulhamin Adama Traorén, joka tunnetaan todellisena vauhtikoneena ja lihaskimppuna. Ensimmäisessä tilanteessa Traoré sysäsi argentiinalaistopparin tieltään, mutta seuraavassa kaksinkamppailussa Martínez tönäisi espanjalaislaiturin vaivatta syrjään ja suojasi pallon ulos kentältä.
Martínezilta kysyttiin pelin jälkeen Sky Sportsin haastattelussa, mitä mieltä hän on ollut pituuttaan koskevista keskusteluista.
– Me pelaajat olemme valmiita kaikkeen. Kritiikin saaminen on osa työtämme. Jos antaisimme vain tekosyitä, emme olisi valmiita pelaamaan tässä seurassa. Varsinkin tässä seurassa on oltava valmis kritiikkiin, jos pelaa huonosti. Pelasin huonosti kahdessa ensimmäisessä pelissäni, otin siitä vastuun ja sanoin, että ”kerran vielä, kerran vielä”. Sitten kaikki muuttui, kommentoi Martínez.
– Ensinnäkin, uskon aina itseeni ja voimaani. Tiedän, etten ole pitkä, mutta menen joka palloon ja kaksinkamppailuun voittamaan.
Argentiinalaistoppari kommentoi myös kamppailujaan Traorén kanssa.
– Lähetin hänet salille, vitsaili Martínez.
– Ei, häntä vastaan on todella vaikea pelata. Opin ensimmäisestä tilanteesta. Hän murskasi minut siinä, joten murskasin hänet seuraavassa.
– Minun on mentävä kaksinkamppailuihin. Jos menen tilanteeseen sataprosenttisen keskittyneenä, minun pitäisi voittaa pallo, mutta Valioliigassa pienet yksityiskohdat ovat isoja asioita.
Manchester United voitti Fulhamin 1-0 Joshua Zirkzeen maalilla.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- ”En voinut uskoa silmiäni” – Mestaruussarjan nousukarsinnoissa vakoiluskandaali
- Erling Haaland osui maalitykkien kohtaamisessa – Man City kuroi Arsenalia kiinni
- Liverpoolin kotiyleisö buuasi – näin kommentoi Arne Slot
- Manchester Unitedilta vaisu esitys sarjanousijan vieraana
- Southamptonia syytetään vastustajan vakoilusta ratkaisupelin alla
- Chelsea päätti tappioputkensa Liverpoolin vieraana – Anfieldin yleisö buuasi
- Ex-pelaaja uskoo: Kylian Mbappe voisi siirtyä Arsenaliin
- Bruno Fernandesin tunnustukselle rajua vastustusta: ”Tämä on farssi”
- ”Pitää mennä aika sujuvasti” – Mikel Arteta päivitti tähtikaksikon loukkaantumisia
- Pep Guardiolalta kysyttiin Arsenalista – tarjosi ynseän vastauksen
- Bruno Fernandesin tunnustukselle rajua vastustusta: ”Tämä on farssi”
- Bruno Fernandes valittiin vuoden pelaajaksi – rikkoi David Beckhamin ennätyksen
- Jamie Vardy kertoi miksi Leicester voitti aikoinaan historiallisen mestaruuden
- Pep Guardiolalta kysyttiin Arsenalista – tarjosi ynseän vastauksen
- Ex-pelaaja uskoo: Kylian Mbappe voisi siirtyä Arsenaliin
- Vakavat syytteet varjostavat Valioliigan tähtipelaajaa – pudotettiin pois kokoonpanosta
- ”Pitää mennä aika sujuvasti” – Mikel Arteta päivitti tähtikaksikon loukkaantumisia
- Chelsea päätti tappioputkensa Liverpoolin vieraana – Anfieldin yleisö buuasi
- Michael Owen epäilee riittävätkö Liverpoolin rahat uusiin hankintoihin
- Manchester United on tarjoamassa jatkosopimusta – nyt puhuu Michael Carrick
