Tottenhamin nuori hyökkääjä otti punaisen kortin – Ange Postecoglou antoi synninpäästön

Tottenhamin päävalmentaja Ange Postecoglou ei soimannut nuorta hyökkääjäänsä Will Lankshearia tämän punaisesta kortista Galatasarayta vastaan.
Lankshear, 19, pelasi torstaina toista otteluaan Spursin edustusjoukkueessa ja iski vieraiden avausmaalin Turkissa.
Tunnin kohdalla nuorukaisen peli sai kuitenkin synkemmän käänteen, kun hän otti toisen keltaisen korttinsa ja lensi suihkuun. Lankshear menetti pallon keskiviivan tuntumassa ja yritti saada sen takaisin kehnolla taklauksella, joka osui pallon sijasta vastustajan jaloille.
Peli oli punaisen kortin noustessa 3-1 Galatasarayn hyväksi. Tottenham kavensi lukemat 3-2:een, mutta se jäi myös lopputulokseksi. Samalla päättyi Spursin kolmen ottelun voittoputki Eurooppa-liigassa.
– Will teki maalinsa hyvin. Hän paiski kovaa töitä joukkueen eteen, sanoi Postecoglou Football Londonin mukaan.
– Hänellä ei tietenkään ole paljon kokemusta aikuisten jalkapallosta. Hän oppi tänään paljon. Se oli vain yli-innokas taklaus.
Postecogloun mukaan Tottenham voi syyttää tappiosta vain itseään.
– Se oli itse aiheutettu. Meillä oli helppoja vaihtoehtoja pitää pallo omillamme. Se ei ollut niin vaikeaa, osoitimme sen kymmenellä pelaajalla.
– Meidän on vain oltava vahvempia pallollisena ja pelattava sellaista peliä kuin pelaamme viikosta toiseen. Ehkä osasyy [tappioon] oli tekemäni muutokset ja tämä ympäristö ja tunnelma, mutta minulle jäivät mieleen erityisesti ne hetket, kun menetimme pallon.
– Me pääsimme heistä varsin helposti ohi kymmenellä pelaajalla, mutta 11 pelaajalla emme olleet yhtään niin vakuuttavia, ja se oli pettymys.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”
- Wayne Rooney pettyi Arsenalin kannattajiin – hyökkääjälegenda mainitsi huolenaiheen Tykkimiehistä: ”Psykologista pelkoa”
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Wayne Rooney pettyi Arsenalin kannattajiin – hyökkääjälegenda mainitsi huolenaiheen Tykkimiehistä: ”Psykologista pelkoa”
- Arsenal hyytyi Lontoon illassa, kun sen parhaat läpimurrot jäivät tuloksettomiksi
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Chelsea on kiinnostunut Barcelonan topparista
- Paul Scholes kehoitti Valioliigan tähteä karttamaan Manchester Unitedia – ”Minä olen huolissani”
- Tottenham pitkään jatkosopimukseen teinilupauksen kanssa