Arsenalin manageri Mikel Arteta sanoo olevansa otettu siitä, että hänen joukkettaan verrataan Tony Pulisin Stokeen.

Pulisin vuosina 2006-2013 valmentama Stoke tuli tunnetuksi etenkin vahvasta erikoistilannepelaamisestaan, joka lukeutuu myös Tykkimiesten tämän hetken vahvuuksiin.

Viime keskiviikkona Jurriën Timber ja William Saliba iskivät Arsenalin kummatkin maalit kulmapotkuista, kun Artetan miehistö kaatoi Manchester Unitedin 2-0.

Arsenal on viime kauden alusta lähtien tehnyt 22 maalia kulmapotkuista, eniten koko Valioliigan joukkueista.

Lontoolaiset on ristitty erikoistilannepelaamisensa ansiosta ”kulmapotkujen kuninkaiksi”. Arteta on lempinimestä mielissään, mutta hän haluaa, että Arsenal tunnetaan muustakin osaamisestaan.

– Me haluamme olla kuninkaita kaikessa. Maailman parhaita erikoistilanteissa. Maailman parhaita korkeassa prässissä. Maailman parhaita vapaaseen tilaan hyökkäämisessä. Haluamme, että stadionillamme on paras tunnelma. Haluamme olla parhaita kaikessa, kommentoi Arteta Sky Sportsin mukaan.

– Aiemmin sanottiin, ettemme tehneet tarpeeksi maaleja, olimme liian pehmeitä puolustuksessa, meillä ei ollut oikea mentaliteetti, emme olleet riittävän fyysisiä, emmekä haastaneet parhaita joukkueita.

Manchester Unitedin hyökkääjälegenda Dimitar Berbatov vitsaili keskiviikon ottelun jälkeen, että Arsenal muistuttaa häntä Pulisin Stokesta. Arteta otti kommentin kehuna.

– Ymmärrän todella hyvin, mitä Berbatov tarkoitti. Se oli tarkoitettu parhaalla mahdollisella tavalla. Me otamme sen isona kehuna, sataprosenttisesti.

Match of the Day

@BBCMOTD
Their set-piece success has drawn comparisons to Stoke City, but Mikel Arteta says Arsenal are focused on being the best of the best. 💪

#BBCFootball

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS