Valioliigaan nouseva Sunderland tavoittelee OGC Nicen maalivahtia Marcin Bułkaa, kertoo Sky Sports.

Puolan maajoukkuetorjujan diiliä on vuosi jäljellä, ja hän on hylännyt Nicen jatkosopimustarjouksen.

Seurat ovat neuvotelleet noin 21 miljoonan euron siirrosta, mutta mitään ei ole tässä vaiheessa lyöty lukkoon.

Bułka, 25, on Skyn mukaan korkealla Sunderlandin tämän kesän toivelistalla. Valioliiga-nousija haluaa vahvistaa joukkueensa runkoa, ja se uskoo, että puolalaisvahti voi haastaa Anthony Pattersonin ykköstorjujan paikasta.

Nuorempana Bułka pelasi Chelsean organisaatiossa, mutta hän ei ikinä saanut näytönpaikkaansa lontoolaisten edustusjoukkueessa. OGC Nicen riveissä hän on esiintynyt 89 ottelussa, päästäen niissä 97 takaiskua ja pitäen maalinsa puhtaana 30 kertaa.

Keith Downie

@SkySports_Keith
🔛 Talks are progressing between Sunderland and Nice over a move for Marcin Bulka.
🧤 The 6ft5in goalkeeper is high on #SAFC wish list, and is one of a number of deals they are hoping to conclude in the coming weeks.
💰 Talks surround a deal in the region of £18m.
🇵🇱 Polish

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS