Newcastle-hyökkääjä Alexander Isakin asiamies on ottanut kantaa asiakkaansa tulevaisuuteen.

Isak, 25, on ollut siirtohuhuissa koko kesän. Muun muassa Liverpool yritti aloittaa Newcastlen kanssa neuvottelut, mutta kysyntä on ollut suurempaa kuin raitapaitojen halu myydä.

– Tutkimme ja analysoimme tosiaan kaikkia vaihtoehtoja ja saatamme olla lähellä ratkaisua sille, mikä on [Isakin uran] seuraava askel, totesi Gonzalo Gaitan saudiarabialaiselle urheilulehdelle Arriyadiyahille.

Gaitan oli tarkoituksellisen salamyhkäinen eikä avannut, mihin hän viittasi seuraavalla askeleella.

Newcastle-manageri Eddie Howe lähetti vastikään Isakin kotiin Newcastlen harjoituskiertueelta siirtospekulaatioiden takia.

Isak on takonut Newcastlessa kolmeen vuoteen 62 maalia. Käyrä on nouseva, sillä viime kaudella Isak teki kausikohtaisen ennätyksensä maalimäärissä: 27 osumaa 42 otteluun. Hänen sopimustaan on jäljellä kolme vuotta.