Arsenal ja Leandro Trossard ovat päässeet yhteisymmärrykseen uudesta sopimuksesta, paljastaa Athletic.

Athleticin saamien tietojen mukaan Trossard, 30, saa sopimuksen yhteydessä merkittävän palkankorotuksen.

Kyseessä on pelkkä palkankorotus, eikä sopimukseen tule lisävuosia. Trossardin uusi sopimus päättyy vanhan sopimuksen tapaan kesällä 2027.

Trossardin tulevaisuudesta on puhuttu jo jonkun aikaa, sillä kesäsiirtoa muihin maisemiin ei oltu suljettu pois ennen uutta sopimusta.

Laitahyökkääjä sai viime kaudella mukavasti peliaikaa Arsenalissa. Trossard kellotti kaikki kilpailut mukaan luettuna 3455 peliminuuttia ja vastasi huutoon kymmenellä maalilla ja kymmenellä maalisyötöllä.

Belgian A-maajoukkuepelaaja sai harjoituskaudella lihasvamman ja seurasi sunnuntaisen sarja-avauksen penkiltä.

Arsenal hankki Trossardin Brightonista noin 24 miljoonalla eurolla tammikuussa 2023.

LUE MYÖS