Wayne Rooney ei ymmärtänyt Mohamed Salah’n ulostuloa: ”Jos olisin Arne Slot…”
Liverpoolin kausi on sujunut ennakko-odotuksiin nähden surkeasti.
Arne Slotin Liverpool on jäänyt 20 pisteen päähän Valioliigaa johtavasta Arsenalista, on parhaillaan viidentenä sarjataulukossa, eikä ole vieläkään varmistanut paikkaansa ensi kauden Mestarien liigaan.
Kautta on helppo pitää suurena epäonnistumisena, sillä Liverpool käytti viime kesänä valtavasti rahaa ja lähti kauteen suurimpana mestarisuosikkina.
Mohamed Salah nousi joulukuussa otsikoihin kritisoituaan Slotia ja Liverpoolin seurajohtoa.
Salah valitti pienestä roolistaan ja hetken aikaa näytti siltä, että Salah’n pelit Liverpoolissa olisi pelattu. Toisin kävi, sillä Salah jäikin loppukaudeksi Liverpooliin. Salah on sittemmin ilmoittanut jättävänsä seuran kesällä.
Liverpool hävisi viime viikonloppuna Aston Villalle 2-4. Pelin jälkeen Salah sanoi sosiaalisessa mediassa suorat sanat joukkueen kaudesta ja näytti piikittelevän Slotia. Salah’n mukaan Liverpoolin pitäisi palata pelillisesti edellisen valmentajansa Jürgen Kloppin hevimetallijalkapalloon.
Wayne Rooneyn mukaan Slotin ei kannattaisi ottaa Salah’ta mukaan sunnuntain Brentford-otteluun. Ottelu on Salah’n viimeinen Liverpoolissa.
– Minusta tämä loppu on surullinen verrattaessa kaikkeen siihen, mitä hän on tehnyt ja saavuttanut Liverpoolissa. Hänen ei olisi pitänyt taas kritisoida Slotia.
– Salah haluaa pelata hevimetallijalkapalloa, eli käytännössä hän sanoo haluavansa pelata Kloppin pelitavalla. En usko, että Salah pystyisi enää pelaamaan sillä tavalla. Salah’n jalat eivät enää riitä kovan intensiteetin jalkapalloon.
– Jos olisin Slot, en haluaisi Salah’ta lähellekään stadionia viimeisessä ottelussa. Minulla oli erimielisyyksiä Sir Alex Fergusonin kanssa ennen hänen viimeistä otteluaan Old Traffordilla ja hän jätti minut siksi kokonaan ulos kokoonpanosta.
– Salah käytännössä pudotti pommin ja sanoi, ettei enää usko ja luota Slotiin. Hän heitti sen pommin käytännössä joukkuetovereilleen, jotka jäävät joukkueeseen ensi kaudeksi. He joutuvat tulemaan toimeen tällaisen tilanteen kanssa.
LUE MYÖS
- Erik ten Hagilta suorat sanat Cristiano Ronaldosta: ”Hän petti joukkueen ja myös minut”
- Teemu Pukki: ura ohi!
- Nyt se on tutkittu: Manchester United on pelaajien hautausmaa
- Jos Manchester City putoaa, mitä tekee Erling Haaland? Medialta ennalta arvattava vastaus
- Ronald Araújo avoimena: Koin jo Barcelonassa sen, mitä koen Liverpoolissa
- Näkökulma: Manchester Citylle huhuttu rangaistus ei ole riittävä
- Uutinen Man Cityn mahdollisesta rangaistuksesta sai karvaan vastaanoton – ”Pyydän, että aloitatte huijaamisen nyt”
- Tottenham nappasi kauden ensimmäisen Valioliiga-voittonsa
- Enzo Maresca kertoi ikäviä uutisia – Man Citylle kova takaisku
- Lähde: Man Citylle tulossa jättirangaistus – historiallinen romahdus uhkaa
- Lähde: Man Citylle tulossa jättirangaistus – historiallinen romahdus uhkaa
- Tottenham nappasi kauden ensimmäisen Valioliiga-voittonsa
- Enzo Maresca kertoi ikäviä uutisia – Man Citylle kova takaisku
- Tottenham-hyökkääjä vaatii presidenttiehdokkaalta miljoonakorvauksia
- Tottenhamissa epätoivo kasvaa: Puhelinkielto!
- Mixu Paatelaisen tavaramerkki vakuutti Mikel Artetan – ”Erittäin hyvin valmennettu joukkue”
- Edellisestä pelistä puolitoista vuotta – Tottenham-pelaaja palaa viimein kokoonpanoon
- Harry Maguire: Manchester United kaipaa rohkeutta
- Arsenal nappasi voiton, jota ei muista kohta kukaan
- Kovan iskun päähänsä saanut Emiliano Martínez leikattiin
