Siirtoikkuna-analyysi: Chelsea tukalassa tienhaarassa – toisivatko uudet hankinnat Frank Lampardille vain lisää ongelmia?

Kuva: Getty Images
Tammikuun siirtoikkuna on auki ja Chelsea löytää itsensä tukalasta tienhaarasta.
Frank Lampard käytti poskettoman määrän rahaa uusiin pelaajiin kauden alla, mutta nappiin kaikki hankinnat eivät suinkaan ole menneet. Hankaluudet saada uusien kasvojen kemioita kohtaamaan on ajamassa englantilaisluotsin pikku hiljaa potku-uhan alle.
Tämän artikkelin tarkoituksena ei kuitenkaan ole etsiä suoranaisia syitä sille, miksi Chelsea on valahtanut vuodenvaihteen alla kuudenneksi. Tarkoituksena on pohtia talven mahdollisia lisävahvistuksia kesän onnistuneisiin ja epäonnistuneisiin hankintoihin peilaten.
Enemmän ruusuja kuin risuja
Kesän kalleimmat kaappaukset Kai Havertz ja Timo Werner ovat olleet syyskauden aikana vain varjoja niistä pelaajista, joihin Chelsea törsäsi yhteensä 133 miljoonaa euroa. Kumpikin on kuvaillut Valioliigaa alusta alkaen paljon haastavammaksi sarjaksi kuin Bundesliigaa. Nämä sanat ovat näkyneet teoissa. 11 ottelun kuivasta kaudesta kärsivä Werner on onnistunut maalinteossa viimeksi marraskuun alussa. Vaikka verkko on heilunut neljästi, odotetaan häneltä paljon enemmän. Havertz on sen sijaan osunut Valioliigassa vain kerran – lokakuun tasapelissä Southamptonia vastaan. Tämäkään ei riitä alkuunkaan, mutta vielä lienee turhan aikaista maalata kumpaakaan heistä flopiksi.

Kenelle siis olisi tarvetta?
Lampard yrittää siis yhä hitsata nykyistä ryhmäänsä yhteen, joten olisivatko hankinnat talven ikkunasta hänelle vain haitaksi? Kesän törsäily lisäsi odotetusti suorituspaineita, joten tulosten on parannuttava. Löytisikö talven siirtoikkunasta siis yhtäkään pelaajaa, jonka siirto olisi varmuudella hyödyllinen ja mahdollinen toteuttaa? Chelsean ei ainakaan uskota hankkivan uusia pelaajia tammikuun aikana. Siirtokohteet huhurintamallakin ovat täten olleet vähissä, sillä uusia nimiä ei ole juuri noussut esiin. Muutama kohde on kuitenkin nostettava esille, sillä mitään siirtotoimintaa ei suinkaan ole suljettu tässä vaiheessa pois.

Ylijäämistä eroon?
Chelsean käytettyä yli 250 miljoonaa euroa uusiin hankintoihin viime kesänä, on sen päästävä ylijäämäpelaajistaan pikku hiljaa eroon. Lampardin suosiosta pudonnut Marcos Alonso on siirtymässä lainalle Atlético Madridiin. Espanjalaisseuralla on mahdollisuus ostaa hänet myös pysyvästi itselleen ensi kesänä. Emerson jää täten ainakin loppukaudeksi Chelseaan, mutta ensi kesänä hänenkin aikansa Stamford Bridgellä saattaa tulla päätökseen.
Yhteenveto:
- Lampardin on saatava nykyisten pelaajiensa kemiat kohtaamaan.
- Pakkaa ei voi sekoittaa täysin uusilla ässillä, mutta 1-2 täsmähankintaa voisi olla hyväksi.
- Declan Rice ja David Alaba vaikuttavat kannattavilta hankinnoilta, mutta todennäköisesti saatavilla vasta kesällä.
- 2-4 ylijäämäpelaajaa siirtynee vähintään lainalle.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pep Guardiola vahvisti: Rodri edelleen loukkaantuneena
- Ange Postecoglou: Jos saan aikaa, voitan pokaalin
- Arne Slot: Alexander Isakin harjoituskausi on päättynyt – nyt saa odottaa maaleja
- Mikel Arteta otti kantaa Martin Ødegaardin tilanteeseen: ”Kyse on viikoista”
- Enzo Maresca: Cole Palmer vielä viikkoja sivussa pelikentiltä
- Roy Keane haluaisi yhden tietyn nimen Manchester Unitedin päävalmentajaksi
- Jordan Pickfordille pitkä jatkosopimus – ”Haluan jättää perinnön”
- Fantasy Premier League: GW8 – kolme joukkuetta, joiden kelkkaan kannattaa hypätä
- Owen Hargreaves ei ymmärrä Manchester Unitedin ratkaisua: ”Olisi korjannut useamman ongelman”
- Athletic: Ange Postecogloun työpaikka vaakalaudalla – viikonlopun pelissä isot panokset
- Roy Keane haluaisi yhden tietyn nimen Manchester Unitedin päävalmentajaksi
- Arne Slot: Alexander Isakin harjoituskausi on päättynyt – nyt saa odottaa maaleja
- Ange Postecoglou: Jos saan aikaa, voitan pokaalin
- Fantasy Premier League: GW8 – kolme joukkuetta, joiden kelkkaan kannattaa hypätä
- Owen Hargreaves ei ymmärrä Manchester Unitedin ratkaisua: ”Olisi korjannut useamman ongelman”
- Pep Guardiola vahvisti: Rodri edelleen loukkaantuneena
- Harry Kane otti kantaa mahdolliseen Tottenham-paluuseen
- Lähde: Tottenham haluaa hankkia Harry Kanen ensi kesänä
- Jordan Pickfordille pitkä jatkosopimus – ”Haluan jättää perinnön”
- Mikel Arteta otti kantaa Martin Ødegaardin tilanteeseen: ”Kyse on viikoista”