Liverpoolia odottaa järkyttävä otteluruuhka – Klopp esitti uhkauksensa: ”Me emme aio olla tämän ongelman uhreja”
Kuva: Getty Images
Liverpoolin manageri Jürgen Klopp on huolissaan joukkuettaan odottavasta otteluruuhkasta.
Kloppin ryhmä selvitti keskiviikkona tiensä liigacupin kahdeksan parhaan joukkoon, kun se voitti Arsenalin rangaistuspotkukilpailun jälkeen. Katsojat saivat rahojensa edestä viihdettä, sillä varsinainen peliaika päättyi lukemiin 5-5 (lue otteluraportti).
Liverpool otti askeleen kohti pokaalia, mutta myös askeleen kohti tuntematonta. Kukaan ei vielä tiedä, miten joukkue ehtii pelaamaan tulevina viikkoina kaikki ottelunsa.
Liigacupin puolivälierät on tarkoitus pelata 17.-18. joulukuuta, mutta Liverpool pelaa ensimmäisen ottelunsa seurajoukkueiden MM-turnauksessa 18. joulukuuta Qatarissa.
Myös Liverpoolin sarjapeli West Hamia vastaan on siirtymässä uuteen ajankohtaan seurajoukkueiden MM-turnauksen takia.
Keskiviikon kamppailun jälkeen Klopp osoitti syyttävällä sormella päättäjiä.
– Tämä osoittaa sen ongelman, joka meillä on Valioliigassa. Kukaan ei välitä tällaisista asioista, joten näin asiat hoituvat, kommentoi saksalaismanageri Sky Sportsille.
– Fifa käskee meitä menemään seurajoukkueiden MM-turnaukseen, Valioliiga käskee meitä pelaamaan liigacupissa, joten me yritämme pelata siinä. Mutta jos sille ei löydy aikaa, niin sitä (rästipeliä) ei laiteta talvitauollemme tai mihinkään, koska me tarvitsemme sitä.
– Joten minua ei suoraan sanottuna kiinnosta. Tämä vain osoittaa, missä ongelma on. Kaikki haluavat meidän pelaavan jatkuvasti. Me olemme ajatelleet vain tätä iltaa, emme me ajattele seuraavaa kierrosta.

Liverpoolin otteluruuhka
23. marraskuuta – Crystal Palace vieraissa 27. marraskuuta – Napoli kotona 30. marraskuuta – Brighton kotona 4. joulukuuta – Everton kotona 7. joulukuuta – Bournemouth vieraissa 10. joulukuuta – RB Salzburg vieraissa 14. joulukuuta – Watford kotona 18. joulukuuta – Seurajoukkueiden MM 21. joulukuuta – Seurajoukkueiden MM 26. joulukuuta – Leicester vieraissa 29. joulukuuta – Wolverhampton kotona 2. tammikuuta – Sheffield United kotona 3.-6. tammikuuta – FA Cupin kolmas kierrosLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Wayne Rooney: Valioliigahistoriaa tehnyt James Milner tulee jatkamaan uraansa – ”Uskomaton saavutus”
- Eberechi Eze taas asialla – Arsenal teki selvää jälkeä Tottenhamista derbyssä
- Jamie Carragher ei pidä Tottenhamin putoamista mahdottomana
- Loppuhetkien maali ratkaisi Liverpoolin ottelun
- Bournemouthin Marcos Senesi suurseurojen kiikarissa
- Kestättekö paineet? Mikel Artetalta tiukka viesti Arsenalin pelaajille: ”Menkää toiseen seuraan”
- Luton-luotsi Jack Wilshere oli revittävä pois riidasta omien fanien kanssa
- Declan Rice: Arsenalissa käytiin tulisia keskusteluja viimeisimmän pettymyksen jälkeen
- Oliver Glasner Crystal Palacen faneille: ”Pysykää nöyrinä”
- Tässä numerot James Milnerin Valioliiga-ennätyksen taustalla
- Manchester City nousi Arsenalin kannoille Valioliigassa
- James Milner teki valioliigahistoriaa
- Declan Rice: Arsenalissa käytiin tulisia keskusteluja viimeisimmän pettymyksen jälkeen
- Kestättekö paineet? Mikel Artetalta tiukka viesti Arsenalin pelaajille: ”Menkää toiseen seuraan”
- Näin Michael Carrick sai tietää United-pestistään: ”En halua kuulostaa ylimieliseltä”
- Harvey Elliottin lainasopimuksesta paljastui uusia yksityiskohtia
- Tässä numerot James Milnerin Valioliiga-ennätyksen taustalla
- Chelsea-pelaaja palasi pitkästä aikaa pelikentille – kärsinyt valtavista loukkaantumisongelmista
- Luton-luotsi Jack Wilshere oli revittävä pois riidasta omien fanien kanssa
- Chelsea-Burnley: Kaksi pelaajaa sai rasistisia viestejä