”Oletko hullu?” – Jürgen Klopp raivostui Chelsea-puolustajan ulosajoa tuulettaneelle Liverpoolin taustahenkilölle

Jürgen Klopp on toistellut tuntevansa vastenmielisyyttä kaikenlaista epäurheilijamaista käytöstä kohtaan, kun yksi Liverpoolin taustahenkilöistä tuuletti Chelsea-puolustaja Andreas Christensenin punaista korttia sunnuntain huippuottelussa Stamford Bridgellä.
Christensen sai aluksi pelkän varoituksen kaadettuaan Sadio Manén kaksin käsin linjan alimpana miehenä, mutta VAR-tarkastuksen jälkeen kortin väri muuttui punaiseksi. Klopp ei kuitenkaan pitänyt siitä, miten vaihtopenkiltä kantautui kovaäänisiä taputuksia päätöksen jälkeen.
– Oletko hullu? Me emme koskaan tee tuota, okei?, Kloppin kuultiin huutavan vaihtopenkkinsä suuntaan Christensenin punaisen kortin jälkeen.
Christensenin ulosajo osoittautui merkittäväksi tekijäksi Liverpoolin 2-0-voitossa Chelseaa vastaan, kun Sadio Mané teki ottelun kummankin maalin pelin toisella jaksolla. Klopp myönsi punaisen kortin muuttaneen pelin ilmettä tasaisen avausjakson jälkeen ja kertoi antamastaan palautteesta ottelun päätyttyä.

– Se ei ollut kukaan vaihtopelaajista, vaan yksi henkilökuntamme jäsenistä. Sanoin hänelle mitä ajattelin asiasta ja hän otti sen hyvin. Kaikki on nyt kunnossa, mutta siinä hetkessä en halunnut nähdä sellaista käytöstä, Klopp avasi voiton jälkeen.
– Olisimmeko voittaneet [jos Chelsea ei olisi saanut punaista korttia]? Kuka tietää! Minusta me pelasimme hyvän avauspuoliskon, joten minusta me olisimme voineet voittaa pelin muutenkin, mutta kuka tietää.
[readmore from=Liverpool]
– Tiedän että se oli täysin eri peli toisella puoliajalla, mutta pidin meidän ensimmäisenkin jakson esityksestä. Pidin siitä miten me yritimme löytää ratkaisuja meidän pelitavallamme. Pidin siitä miten asennoiduimme hankalaan otteluun.
– Se oli siihen asti todella hyvää peliä, ja olin jo valmistautunut posiitiviseen keskusteluun puoliajalla. Minulla oli kuvia muutamista tilanteista, joissa olisimme kenties voineet toimia toisin. Sitten, se punainen kortti, kyllä se muutti pelin.
Lähde: Goal
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Arsenal ja Chelsea tekivät ison pelaajakaupan – siirtosumma voi nousta 60 miljoonaan euroon
- Turkin suurseura teki tarjouksen Manchester Cityn ykkösvahdista
- Tottenham kiinnostunut Bournemouth-topparista – hintalappu selvillä
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Liverpool tarjoaa 80 miljoonaa euroa ranskalaishyökkääjästä
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Teddy Sheringham: Marcus Rashford ei ansaitse siirtyä Barcelonaan
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla