Liverpoolin Jürgen Kloppilta kunnon avautuminen: ”Tulen todella hulluksi!”

Liverpoolin manageri Jürgen Klopp on kritisoinut kovin sanoin Valioliigan tv-oikeuksien haltijoita Britanniassa. Hänen mielestään yhtiöt eivät välitä pelaajien hyvinvoinnista päättäessään ottelujen alkamisajoista.
– Kyse ei missään vaiheessa ollut meistä, kun puhuin siitä. Kyse oli kaikista pelaajista. Jos te ette ala puhua BT:n (Sport) kanssa, me kaikki olemme mennyttä, Klopp sadatteli Sky Sportsin haastattelussa.
– Skyn ja BT:n on puhuttava, koska jos me jatkamme pelaamista keskiviikkoisin ja lauantaisin kello 12.30 (paikallista aikaa), en ole varma, onko meillä kauden päättyessä 11:tä pelaajaa. Tiedän, että te (oikeuksien haltijat) ette välitä, ja se on ongelma. Olemme keskustelleet siitä pitkään, eikä mitään ole tapahtunut.
Klopp mainitsi, että Barcelonan Gerard Piqué loukkasi polvensa pahasti. Loukkaantuneiden listalle liittyi myös esimerkiksi Arsenalin Bukayo Saka – oltuaan maajoukkuetauon aikana Englannin matkassa.
[readmore from=Liverpool]
– Nyt ihmiset kehottavat meitä käyttämään pelaajarotaatiota, mutta keitä me kierrätämme? Meillä on joitakin hyökkäyspään pelaajia, mutta loput ovat nuoria. Se on massiivinen ongelma. Keskiviikkona ja lauantaina kello 12.30 on tv-yhtiön ongelma, eikä mitään muuta. Kohtaamme Atalantan keskiviikkona ja sitten 12.30 Brightonin. Se on aikainen joululahja. Me ilmestymme sinne täristen.
Kun Sky Sportsin haastattelija huomautti, että seurat ovat hyväksyneet tv-sopimukset, Klopp vaikutti suivaantuvan entisestään.
LUE MYÖS:
– Herrat, alkakaa puhua ja tehdä päätöksiä. Pidän suhteesta teidän kanssanne. Jos joku vielä puhuu minulle sopimuksista, tulen todella hulluksi, koska näitä sopimuksia ei ole tehty koronakaudelle.
Lähde: Goal
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Gianluigi Donnarumma debytoi – tässä Cityn ja Unitedin kokoonpanot Manchesterin derbyyn
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Ruben Amorim vertauksesta Pep Guardiolan Cityyn: ”Täysi vitsi”
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- Mikel Arteta jätti yhden pelaajan ulos kokonaan Mestarien liiga -rekisteröinneistä – tässä syy
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Postecoglou lupaa Nottinghamiin muutoksia nopeasti: ”Minulla ei ole varaa hukata aikaa”