Valioliigakauden jatkumisesta tehtiin tuore päätös
Kuva: Getty Images
Valioliigakauden piti jatkua aikaisintaan 30. huhtikuuta. Nyt Britannian futispomot ovat päivittäneet kauden jatkumisarviota.
Kokouksessa oli paikalla edustajia Valioliigasta, EFL:stä (hallinnoi Mestaruussarjaa, Ykkösliigaa ja Kakkosliigaa), pelaajajärjestö PFA:sta sekä managerijärjestö LMA:sta.
Uuden arvion mukaan mitään tarkkaa päivää ei kyetä antamaan. On kuitenkin hyvin todennäköistä, että kausi ei jatku vielä ainakaan 30. huhtikuuta. Kokousedustajat päätyivät siihen, että kautta voidaan jatkaa vasta, kun se on ”turvallista ja sopivaa”.
Nyt siis Britannian jalkapallo seuraa lähinnä koronaviruspandemian etenemistä. Mikäli tauti ei hellitä ajoissa, on mahdollista, että kautta ei voida pelata loppuun.
Kokouksessa nostettiin myös pöydälle viime päivinä kohua nostattanut aihe: pelaajien palkat. Toistaiseksi yhdenkään valioliigapelaajan palkkaa ei ole leikattu, mutta muutama seura on lomauttanut ei-pelaavaa henkilöstöään.
– Keskusteluja jatketaan seuraavan 48 tunnin aikana. Silloin keskitytään korkean profiilin asioihin, kuten pelaajien palkkoihin ja kauden 2019-20 jatkumiseen, kokousväen yhteisessä tiedotteessa sanottiin.
LUE MYÖS!
- Paine valioliigapelaajia kohtaan kasvaa – Britannian terveysministeri jyrähti: ”Kun katsotaan, miten muut ihmiset ovat uhrautuneet…”
- Gary Neville raivostui valioliigapelaajien kritisoimisesta: ”Vit*n röyhkeää!”
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Pep Guardiola: Man City on lähellä parastaan – ”Ei täydellinen, mutta hyvä”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Kakkosvahdit vastakkain Arsenalin ja Man Cityn välisessä liigacupin finaalissa
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut