Liverpool saattaa olla Euroopan ykköskilpailun hallitseva mestari, mutta vierastuloksien perusteella sitä on vaikea uskoa. Tappio Madridin tiistai-illassa oli tilastojen valossa hyvinkin odotettu.

BBC:n mukaan vain Belgradin Punainen Tähti on viime kauden alusta alkaen laskettuna hävinnyt yhtä monta Mestarien liigan vierasottelua kuin Liverpool. Molemmilla tappioita reissumatseista on tilillään tässä ajassa (10 ottelussa) kuusi.

Manageri Jürgen Kloppille Espanja ylipäänsä ei ole kovin suotuisaa maaperää. Saksalainen ei ole voittanut yhtään seitsemästä siellä pelaamastaan Mestarien liigan vierasottelusta. Viime kauden finaalivoittoa Wanda Metropolitanolla ei siis ole laskettu mukaan tilastoon. Tasapelejä on sentään kertynyt kolme. Liverpoolin ohjaksissa tilillä on nyt kaksi tappiota, yksi tasatulos.

Muokkaus: 19.2. Kello 23:35 – Kloppin Espanja-tilastoa tarkennettu