Valiocast: Puheet José Mourinhon muuttumisesta höpöhöpöä – ”Bussipuheet alkavat jossain vaiheessa”
Kuva: Getty Images
José Mourinhon palkkaus Tottenhamin manageriksi on puhuttanut futisyhteisöä ympäri maailman. Monessa mediassa on puhuttu ”muuttuneesta Mourinhosta”. Valioliiga.comin Valiocast-podcast tyrmää puheet.
– Yksi asia on se, oliko Mourinhon palkkaus oikein. Saattoi olla, jos Mourinho saa Tottenhamin voittamaan. Mutta toinen juttu on se, onko Mourinho muuttunut. Se on täysin eri asia, Valioliiga.comin analyytikko Eero Laurila sanoo.
– Mourinho on ollut tunnettu siitä, että riskitaso pidetään matalana. Nykyjalkapallossa se vain on aina riski, kun pallon menettää. Tämä on se tekijä, joka on johtanut Mourinhon syöksykierteeseen.
Kuuntele myös: Kaikki aiemmat Valiocastin jaksot täällä!
– Valioliigaan on tullut [Jürgen] Kloppin ja [Pep] Guardiolan kaltaisia managereita, jotka haluavat joukkueidensa määrittelevän pelin virtauksen. The Athletic -lehti jo paljasti Mourinhon antaneen maalivahti Paulo Gazzanigalle sellaiset ohjeet, että pienenkin riskin hetkellä pitkää palloa vain.
– Jos ajatellaan, että Tottenham pelaa vaikka Manchester Cityä tai Liverpoolia vastaan. Ohje on, että kun voitetaan pallo, niin avaukset pitkällä ja suoraviivaisesti eteenpäin. Mihin se johtaa? Tottenhamin pallonhallinta on 25-30 prosenttia enimmillään, ja aletaan taas puhua Mourinhon bussista.
Kuuntele jakso jutun lopusta.
Tuoreen jakson aiheet
- Miksi Mauricio Pochettino sai potkut? (0:49 alkaen)
- Miksi juuri José Mourinho? (9:54)
- Onko Tottenhamin managerivalinnoissa mitään jatkumoa? (21:54)
- Millainen mies Mourinho nykyään on? (30:33)
- Seuraa tätä: Norwich-Arsenal (36:33)
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia