Sami Hyypiän Brighton lainasi Gary Gardnerin Aston Villasta
Kuva: Getty Images
Aston Villa on lainannut Gary Gardnerin Brighton Hove & Albioniin. 22-vuotiaan keskikenttäpelaajan sopimus Mestaruussarja-seurassa kestää vuodenvaihteeseen.
Brightonia valmentaa suomalaismanageri Sami Hyypiä. Hyypiä kommentoi uutta hankintaansa Seagullsien verkkosivuilla.
– Gardner antaa meille lisävaihtoehdon keskikentän keskustaan. Mestaruussarjassa täytyy pystyä kierrättämään joukkuetta.
– Garylla oli loukkaantumisten vuoksi muutama vaikeampi kausi. Viime kaudella lainallaan Sheffield Wednesdayssa hän kuitenkin osoitti, että nuo ongelmat ovat ohi. Gardner on aktiivinen keskikenttäpelaaja, mutta ennen kaikkea hän on hyvä pallon kanssa.
Gardner vietti osan viime kaudesta lainalla Sheffield Wednesdayssa. Englantilaispelaaja pelasi neljän ottelua The Owlsien paidassa.
Gardnerilla on Brighton-lainansa aikana lupa pelata Liigacupissa, joten keskikenttäpelaajan debyytti saatetaan nähdä jo tämän illan ottelussa Swindon Townia vastaan.
Lähde: BBC
Toimittajan sana
Gardnerin rooli Villassa oli todella pieni. Keskikenttäpelaaja on pelannut kolmen kauden aikana vain 18 ottelua birminghamilaisseuran kokoonpanossa. Brightonissa Englannin alle 21-vuotiaiden maajoukkuettakin edustaneelle Gardnerille on todennäköisesti tiedossa suurempaa roolia, sillä Seagulls tarvistsee pallollisen pelin taitavan keskikenttäpelaajan.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tottenhamille surkeita uutisia – puolustaja loukkaantui taas
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä valmis vaihtamaan maisemaa kesällä
- Mikel Arteta kehui vuolaasti kilpakumppaniaan: ”Oli ikään kuin opettajani”
- Fantasy Premier League: DGW 26 – milloin käyttää triplakapteeni?
- Jamie Carragher otti kantaa Arne Slotin asemaan Liverpoolissa: ”Jos hän ei vie seuraa Mestarien liigaan…”
- Gary Neville: Manchester United etsii uutta päävalmentajaa – rekrytointiprosessi käynnissä
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Vedonlyönti Valioliigassa: Mitä jokaisen betsaajan on hyvä ymmärtää
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Wayne Rooney latasi suorat sanat Tottenhamista
- Bruno Fernandes ennustaa, että Michael Carrickin suuruuden päivät ovat tulossa
- Ei voi olla totta – Liverpoolin jättihankinta loukkaantui ”vakavasti”
- ”Täydellinen vapaapotku”: Manchester Unitedin supertalentti, 15, ampui joukkueensa voittoon
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Newcastle-tähdestä
- Wayne Rooneyn poika paukutti hurjat lukemat Valioliiga-cupissa – Manchester United loppuotteluun
- Jack Grealishin kausi ohi – ”En halunnut tämän päättyvän tällä tavalla”
- Manchester City poistui voittajana Anfieldilta – toisen jakson maalijuhlat takasivat hurjan otatuksen