Video: 9-vuotias Everton-kannattaja pokkasi kuukauden maali -palkinnon
Kuva: Getty Images
Everton on palkinnut 9-vuotiaan George Shaw’n kuukauden maali -palkinnolla. Nuorukainen teki maalinsa Swansea-ottelun puoliajalla. Palkinnon luovutti Toffees-manageri Roberto Martínez.
Toffees-laituri Gerard Deulofeu näki videon nuoresta Everton-kannattajasta, joka osoitti taitojaan espanjalaispelaajan paita yllään. George sai mahdollisuuden näyttää maalintekokykynsä Swansea-ottelun puoliajalla. Hän oli äänestyksessä ylivoimainen kerättyään 86 prosenttia annetuista äänistä. Ross Barkley sijoittui toiseksi kuuden prosentin äänisaaliilla.
Georgella on todettu CP-vamma. Reipas nuorukainen esiintyi lehdistötilaisuudessa kuin kokenut tekijä, ja muisti myös kiittää läheisiltä tullutta tukea. – Tämä on mahtavaa. Kaikki tuki mitä olen saanut perheeltä ja ystäviltä on ollut loistavaa. En uskonut ikinä saavani palkintoa – on uskomatonta omistaa jotain, mitä voin näyttää ihmisille, nuorukainen kommentoi palkitsemisen jälkeen. Martínez oli otettu Georgen kunnianhimoisesta asenteesta. Espanjalaisvalmentajan mukaan kaikki lähti nuoren pojan omasta aloitteesta. – Kaikki käynnistyi Georgen päässä ja se teki suurimman vaikutuksen. Hän unelmoi maalinteosta Gwladys Street Endin edessä ja rupesi harjoittelemaan isänsä kanssa takapihalla, Martínez kertoi. – Hän osoitti, ettei ikinä ole syytä tai selitystä olla tavoittelematta unelmiaan. Tarina on koskettanut pelaajia. – Hän on nuori mies uskomattomalla asenteella, mikään sairaus tai kykenemättömyys ei estä häntä saavuttamasta unelmaansa. Palkinto on aito tunnustus jokaiselta Everton-kannattajalta.GOTM: 9 y/o George Shaw has beaten @RBarkley20 and @AaronLennon12 to top our January poll. Well done, George! #EFChttps://t.co/tknZd0jDAM
— Everton (@Everton) 9. helmikuuta 2016
Lähde: The GuardianVIDEO: Here's the moment Roberto welcomed up 9 y/o George Shaw to present him with his Goal of the Month award. #EFChttps://t.co/yfhVIkEJBy
— Everton (@Everton) 11. helmikuuta 2016
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Arsenalin ex-maalivahti Alexander Manninger, 48, on kuollut
- Nyt se on varmaa: Valioliiga-tähti lähtee
- Valioliigan maalitykki joutuu kärsimään polvivammasta loppuelämänsä ajan: ”Tämä on henkisesti vaikeaa”
- Didier Deschamps lähetti tukensa Hugo Ekitikélle: ”Hän on todella pettynyt”
- Näin Mikel Arteta reagoi Mestarien liigan välieräpaikkaan
- Tappioton Arsenal Mestarien liigan välieriin
- Kova huhu: Aston Villa tähyää huippuhankintaa Manchester Citystä
- Kova päätös: Harry Maguirelle lätkäistiin lisää pelikieltoa – syynä kiroilu
- Tottenhamille vihdoin huippu-uutisia – avainpelaaja palaa harjoituksiin
- Espanjalaismediassa täysi lyttäys Marcus Rashfordille – kova väite tulevaisuudesta
- Tappioton Arsenal Mestarien liigan välieriin
- Espanjalaismediassa täysi lyttäys Marcus Rashfordille – kova väite tulevaisuudesta
- Tottenhamille vihdoin huippu-uutisia – avainpelaaja palaa harjoituksiin
- Kova huhu: Aston Villa tähyää huippuhankintaa Manchester Citystä
- Kova päätös: Harry Maguirelle lätkäistiin lisää pelikieltoa – syynä kiroilu
- Näin Mikel Arteta reagoi Mestarien liigan välieräpaikkaan
- Paul Scholes: Arsenal ei tule voittamaan Valioliigan mestaruutta
- L’Équipe: Hugo Ekitiké loppuvuodeksi sivuun pelikentiltä
- Bournemouth etsii uutta päävalmentajaa – tässä ykköskandidaatti
- Sky: Hollannin sensaatiolupaus Manchester Cityn tutkassa