Yllättikö? Manchester United pelannut Valioliigan joukkueista pisimpään ilman rankkaria
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedilla on saattanut olla maine paljon rangaistuspotkuja saavana joukkueena, mutta nykypäivän liigajalkapalloiluun se ei päde. ”Punaiset paholaiset” on pelannut kaikista valioliigajoukkueista pisimpään ilman sille myönnettyä rankkaria. Eikä titteli itse asiassa rajoitu ainoastaan Valioliigaan, vaan putki on pisin kaikki Englannin neljä korkeinta sarjatasoa huomioituna.
ESPN:n mukaan United sai Sir Alex Fergusonin viimeisellä seitsemällä kaudella keskimäärin seitsemän rankkaria per kausi, ja vielä viime kaudellakin pallo vietiin pilkulle Unitedin eduksi viisi kertaa. Tällä kaudella José Mourinhon ryhmä on saanut kuitenkin Valioliigassa vain yhden ainoan pilkun, ja senkin jo 19. elokuuta Southamptonia vastaan. Tuon rankkarin Zlatan Ibrahimovic upotti maaliin, mutta sen jälkeen United on pelannut 23 liigaottelua ilman pilkun pilkkua.
Tilaston toisessa päässä komeilevat Manchester City ja Tottenham, joille on myönnetty seitsemän rankkaria kauden liigapeleissä. City on upottanut pilkuista viisi ja Tottenham neljä. Liverpool on ampunut maaliin kaikki kuusi saamaansa rankkaria ja Arsenal puolestaan neljä kuudesta.
Manchester Unitedin tavoin myös West Bromwich on saanut Valioliigassa tällä kaudella vain yhden pilkun. West Bromin rankkariton putki on nyt 20 ottelun mittainen.
Eurooppa-liigassa tuomarit ovat antaneet Unitedille rankkareita hieman suosiollisemmin, kaikkiaan kolme. Onnistumisprosentti on Unitedilla Eurooppa-liigan puolellakin sata.
Juttua oikaistu 24.2. klo 11.15. Manchester United pelaa tällä kaudella luonnollisesti Eurooppa-liigaa, ei Mestarien liigaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Telegraph: Lukuisat saudiarabialaisseurat haluavat Mohamed Salah’n tammikuussa
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Mohamed Salah’n tilanteesta
- Pep Guardiola voi aiheuttaa potkut Xabi Alonsolle: ”Tämä on ollut heille vaikea kausi”
- Mikel Arteta: Arsenal-hyökkääjä palaamassa pelikentille odotettua aiemmin
- Bournemouth haluaa pitää kiinni tähdestään tammikuussa – Valioliigan suurseurat kintereillä
- Sky: Neuvottelut käynnissä – Manchester Unitedin hyökkääjä saattaa siirtyä Italiaan
- Thierry Henry kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista
- Liverpool oli isossa ottelussa Mestarien liigassa – peli ratkesi puhuttaviin ratkaisuihin
- Mohamed Salah julkaisi kuvan – piilotettu viesti?
- Evan Ferguson palaamassa Valioliigaan jo kesken kauden
- Liverpool oli isossa ottelussa Mestarien liigassa – peli ratkesi puhuttaviin ratkaisuihin
- Mohamed Salah julkaisi kuvan – piilotettu viesti?
- Alisson otti kantaa Mohamed Salah -kohuun: ”Täytyy olla valmis kantamaan seuraukset”
- Evan Ferguson palaamassa Valioliigaan jo kesken kauden
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista
- Sky: Brighton-tähti haluaa edelleen siirtyä Manchester Unitediin
- Enzo Maresca kertoi miksei Cole Palmer pelaa Mestarien liigan ottelussa
- James Maddison puhui vakavasta polvivammastaan: ”Tuhosi minut sisältäpäin”
- Jälleen umpisurkea esitys Wolvesilta – historian huonoin kausi tulossa?
- Mohamed Salah latasi suorat sanat mediassa – John Terry puolustaa tähteä: ”Hänestä on tehty pienoinen syntipukki”