Yllättikö? Manchester United pelannut Valioliigan joukkueista pisimpään ilman rankkaria
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedilla on saattanut olla maine paljon rangaistuspotkuja saavana joukkueena, mutta nykypäivän liigajalkapalloiluun se ei päde. ”Punaiset paholaiset” on pelannut kaikista valioliigajoukkueista pisimpään ilman sille myönnettyä rankkaria. Eikä titteli itse asiassa rajoitu ainoastaan Valioliigaan, vaan putki on pisin kaikki Englannin neljä korkeinta sarjatasoa huomioituna.
ESPN:n mukaan United sai Sir Alex Fergusonin viimeisellä seitsemällä kaudella keskimäärin seitsemän rankkaria per kausi, ja vielä viime kaudellakin pallo vietiin pilkulle Unitedin eduksi viisi kertaa. Tällä kaudella José Mourinhon ryhmä on saanut kuitenkin Valioliigassa vain yhden ainoan pilkun, ja senkin jo 19. elokuuta Southamptonia vastaan. Tuon rankkarin Zlatan Ibrahimovic upotti maaliin, mutta sen jälkeen United on pelannut 23 liigaottelua ilman pilkun pilkkua.
Tilaston toisessa päässä komeilevat Manchester City ja Tottenham, joille on myönnetty seitsemän rankkaria kauden liigapeleissä. City on upottanut pilkuista viisi ja Tottenham neljä. Liverpool on ampunut maaliin kaikki kuusi saamaansa rankkaria ja Arsenal puolestaan neljä kuudesta.
Manchester Unitedin tavoin myös West Bromwich on saanut Valioliigassa tällä kaudella vain yhden pilkun. West Bromin rankkariton putki on nyt 20 ottelun mittainen.
Eurooppa-liigassa tuomarit ovat antaneet Unitedille rankkareita hieman suosiollisemmin, kaikkiaan kolme. Onnistumisprosentti on Unitedilla Eurooppa-liigan puolellakin sata.
Juttua oikaistu 24.2. klo 11.15. Manchester United pelaa tällä kaudella luonnollisesti Eurooppa-liigaa, ei Mestarien liigaa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mohamed Salah sivuun Liverpoolin seuraavasta ottelusta
- Englannin joukkue maaliskuun maaotteluihin julkaistu
- Chelsean maalivahti joutuu leikkaukseen
- Liam Rosenior otti kantaa Chelsea-pelaajan puhuttaneisiin kommentteihin
- Sky: Manchester Unitedin pelaaja palaa pitkästä aikaa Englannin maajoukkueeseen
- Toimittaja: Newcastle-tähdet lähtökuopissa – seura valmis luopumaan vain toisesta
- Puolivälieriin! Aston Villa onnistui kovassa paikassa
- Mitä trillereitä! Crystal Palace ja Nottingham dramaattisissa europeleissä
- Chelseasta kova väite – vuotaja on löydetty
- Igor Tudoria uhkaa toimintakielto
- Chelseasta kova väite – vuotaja on löydetty
- Puolivälieriin! Aston Villa onnistui kovassa paikassa
- Mitä trillereitä! Crystal Palace ja Nottingham dramaattisissa europeleissä
- ”Kertoo paljon hänestä” – Näin Arne Slot reagoi Mohamed Salah’n peliesitykseen
- Igor Tudoria uhkaa toimintakielto
- Michail Antonio: Graham Potter savusti minut ulos West Hamista
- Bruno Fernandesista pelaajayhdistyksen vuoden pelaaja? Näin Michael Carrick kommentoi
- Gary Neville: Manchester Unitedin on vahvistettava tätä pelipaikkaa kesän siirtoikkunassa
- Eddie Howe otti kantaa Sandro Tonalin tilanteeseen
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin