Bayern Münchenin leirissä nautitaan Arsenalin läksyttämisestä – Tässä Bayernin herkullisimpia twiittejä

Viimeistään eilisen jälkeen entistäkin useampi Arsenalin kannattaja taitaa nähdä painajaisia Bayern Münchenistä. Saksan mestarijoukkue haki Emirates Stadiumilta Mestarien liigan neljännesvälierien otteluparin toisen 5-1 -voittonsa ja eteni jatkoon musertavan ylivoimaisesti yhteismaalein 10-2. Arsenalille putoaminen kilpailun tässä vaiheessa oli seitsemäs perättäinen, ja syypäänä on kiusallisen usein ollut Bayern.
Kyseessä oli jo neljäs kerta, kun Arsenal ja Bayern München kohtasivat kilpailun neljännesvälierävaiheessa. Yhtään toista otteluparia ei ole pelattu neljännesvälierissä yhtä usein. Ja kuinka ollakaan, Bayern on napannut jatkopaikan joka kerta: keväällä 2005, 2013, 2014 ja 2017.
Kun Arsenal ja Bayern ovat kohdanneet kahteen otteeseen myös Mestarien liigan lohkovaiheessa – edellisen kerran viime kaudella – tuntevat joukkueet toisensa paremmin kuin hyvin. Ja tätä miellyttävää tuttavuutta Bayern München lämmittää erityisen mielellään sosiaalisessa mediassa.
Tuoreimpana irvailuna Bayern julkaisi twiitin, jossa sanaleikitellään tuloksella 10-2.
Bayern odotti nälkäisenä myös joulukuisia pudotuspeliarvontoja. Arsenal voitti vuosien tauon jälkeen oman lohkonsa, ja kun Bayern jäi oman alkulohkonsa kakkoseksi, nähtiin Saksassa mainio tilaisuus saada vastaan vanha tuttu. Ja kuinkas kävikään, ennustus piti kutinsa.
Bayern ei jättänyt Arsenalia rauhaan edes FA Cupin arvontojen yhteydessä.
And we'll be keeping a close eye on ball No
Myös loppunumerot 5-1 ovat jääneet pysyvästi Bayern-kannattajien – ja some-vastaavien – sydämiin. Seuraava twiitti postattiin jo avausosan jälkeen, ennen eilistä tuoreinta nöyryytystä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Auto-onnettomuudessa jalkansa murtanut Michail Antonio palasi pelikentille
- Telegraph: Jack Grealish herättänyt Napolin kiinnostuksen
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen