Englannin entinen maajoukkuevahti avasi siirtospekulaatiot: ”Teemu Pukki olisi loistava hankinta”

Englannin A-maajoukkueessa 41 ottelussa esiintynyt Paul Robinson hehkutti Teemu Pukkia Leedsin fanisivustolla MOT Leeds News. Robinsonin mukaan Leedsin pitäisi hankkia Pukki ensi kaudeksi.
Robinsonin mukaan Leeds saisi Pukista erinomaisen vahvistuksen hyökkäykseensä. Varsinkin jos Norwich putoaisi kauden päätteeksi Mestaruussarjaan ja Leeds nousisi Valioliigaan. Norwich on tällä hetkellä Valioliigan jumbona. Leeds sen sijaan johtaa Mestaruussarjaa.
– Teemu Pukki olisi loistava hankinta Leedsille. Hänellä on petomainen vaisto boksin läheisyydessä ja hänen työmoraalinsa on paras laatuaan, sen näkee Norwichissa. Hän on tehnyt 11 maalia joukkueessa, joka on nähtävästi putoamassa Valioliigasta.
– Hän on kehittynyt pelaajana viimeisen kahden kauden aikana. Mielestäni Bielsan tapa pelata yhdellä kärjellä sopisi hänelle täydellisesti. Hänen työmoraalinsa osuisi myös loistavasti siihen, miten (Marcelo) Bielsa (Leedsin manageri) haluaa joukkueensa pelaavan ja mitä hän vaatii pelaajiltaan.

Bielsa on tullut tunnetuksi siitä, miten vaativa hänen pelityylinsä on. Leeds pyrkii prässäämään korkealta ja hyökkääjän rooli korostuu pelitavassa. Tällä kaudella Leeds on myös kärsinyt maalinteko-ongelmista, vaikka seura johtaakin sarjaa. Maaliodottaman mukaan Leeds on alisuorittanut Mestaruussarjassa.
– Hän toisi maalintekijän vaistoa, mitä Leedsiltä on puuttunut. He tarvitsevat boksiin pelaajan, joka pystyy vetämään puolustajia puoleensa ja viimeistelemään. Uskon, että hän olisi erinomainen hankinta Leedsille Valioliigaan, Robinson totesi.
Pukin markkina-arvo on tällä hetkellä kahdeksan miljoonaa euroa. Pukilla on sopimus Norwichin kanssa voimassa kesään 2022. Mikäli Norwich putoaa, saattaa seura olla pakotettu myymään tähtipelaajiaan. Koronavirus ei myöskään helpota Norwichin tilannetta, kun tulot ovat romahtaneet.
Koronavirus on myös vaikuttanut Leedsin taloudelliseen tilanteeseen, mutta mahdollinen valioliiganousu toisi ison potin kassaan. Hinta-laatu-suhteeltaan Pukki on selvästi halvin yli kymmenen maalia Valioliigassa tällä kaudella tehnyt hyökkääjä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Man Unitedin vire ”hävettää” Rúben Amorimia – portugalilaisluotsi kyseenalaisti tulevaisuutensa seurassa
- Arsenal nousi kahden maalin takaa tasoihin Liverpoolin vieraana – kotiyleisö buuasi entiselle suosikilleen
- West Ham katkaisi surkean putkensa jatkamalla Man Unitedin vastaavaa
- Newcastle voitti Chelsean ja nousi kolmanneksi – Nicolas Jackson sai suoran punaisen kortin
- Mikel Arteta: Arsenalin mestaruushaaveet kaatuivat loukkaantumisiin
- Paul Scholes pettyi Manchester Unitedin asenteeseen: ”Se on hullua”
- Erling Haaland kertoi mielipiteensä vaikeasta kaudesta: ”Meillä ei ollut tarvittavaa intohimoa”
- Valioliigan sarjajumbo pakotti Manchester Cityn tasapeliin
- Vaikeat sopimusneuvottelut auttoivat Mohamed Salah’ta pelaamaan uransa parhaan kauden: ”Se oli lopulta etu”
- Arsenal tekemässä toista espanjalaishankintaa
- Jamie Vardy kiinnostaa edelleen Valioliigassa – onko tässä miehen uusi osoite?
- Paul Scholes pettyi Manchester Unitedin asenteeseen: ”Se on hullua”
- Nottingham kaavailee isoa kaappausta Liverpoolista
- Arsenal tekemässä toista espanjalaishankintaa
- Vaikeat sopimusneuvottelut auttoivat Mohamed Salah’ta pelaamaan uransa parhaan kauden: ”Se oli lopulta etu”
- Fabrizio Romano: Arsenal tehnyt kesän ensimmäisen hankinnan
- Mikel Arteta: Arsenalin mestaruushaaveet kaatuivat loukkaantumisiin
- Newcastle voitti Chelsean ja nousi kolmanneksi – Nicolas Jackson sai suoran punaisen kortin
- Valioliigan sarjajumbo pakotti Manchester Cityn tasapeliin
- Erling Haaland kertoi mielipiteensä vaikeasta kaudesta: ”Meillä ei ollut tarvittavaa intohimoa”