Euroopan Superliigalla sittenkin myös yhdistävä voima? Pohjois-Lontoon vihollisleirit samalla kannalla: ”Halveksuntaa alusta saakka”
Kuva: Getty Images
Suunnitelmat Euroopan Superliigasta ovat saaneet käytännössä kaikki kannattajärjestöt takajaloilleen. Aänessä eivät suinkaan vähiten ole suunnitelmissa mukana olevien seurojen kannattajat.
Ironisesti voidaankin todeta, että jättiläisten suunnitelmilla on yhdistävää voimaa: jopa Pohjois-Lontoon verivihollisten, Arsenalin ja Tottenhamin leireistä kuullut lausunnot ovat todella yksimielisiä.
Lukuisten kannattajajärjestöjen etua ajavat Supporters’ Trustit puna-valko -linjan molemmin puolin julkistivat tiukkasanaiset lausunnot seurojensa liittymisestä hankkeeseen.
Arsenal Supporters’ Trustin julkaisu oli suunnattu suorin sanoin vanhaa, sisäistä vihollista vastaan.
– Ei ole yllättävää, että nyt julkistetut toimet on tehty täysin ilman konsultaatiota tai dialogia (kannattajien kanssa). Tämä jatkaa sitä hiljaisuutta ja halveksuntaa, jota (seuran omistaja) Stan Kroenke on osoittanut Arsenalin kannattajia kohtaan alusta saakka.
– AST tekee kaikkensa näiden suunnitelmien vastustamiseksi. Kannustamme kaikkia kannattajia osallistumaan, käyttämään ääntään. Yhdessä toimien voimme vaikuttaa näihin ahneisiin suunnitelmiin.
Tottenham Hotspur Supporters’ Trust kutsui suunnitelmia petokseksi.
– Eilen seuran nykyinen johtokunta petti seuran ja sen historian, sekä kaiken sen taian, joka tekee tästä pelistä niin erityisen, allekirjoittamalla lausunnon Euroopan Superliigan perustamisesta.
– Vaadimme johtokuntaa välittömästi irtautumaan suunnitelmasta. Vasta sen jälkeen merkityksellisiä keskusteluita voidaan käydä.
Maanantaina levinneen tiedon mukaan Superliigan perustajajäsenet ovat sitoutuneet hankkeeseen peräti 23 vuoden ajaksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jättääkö Mohamed Salah jäähyväiset Brightonia vastaan? Telegraphilta iso paljastus
- Unai Emery: Liverpoolin lainapelaaja ei tule siirtymään pysyvästi Aston Villaan
- Steve McManaman: Liverpoolin ja Mohamed Salah’n on ratkaistava erimielisyydet viikonloppuun mennessä
- Daniel Sturridge: ”Mohamed Salah haluaa olla Liverpoolin pelaaja, mutta…”
- Manchester City kaatoi Real Madridin – Arsenalilla uusi 16-vuotias debytantti
- Saudi-pomo ei halua Mohamed Salahia maansa sarjaan
- Arsenalin loukkaantumiskriisi jatkuu – superlupaus sivuun kahdeksi kuukaudeksi
- Arsenalin kanssa sopimuksen purkanut puolustaja löysi uuden seuran
- Liverpoolin rankkari herätti porua: ”Todella heppoinen tuomio”
- Mikel Arteta täräytti koviin väitteisiin: ”Ei meillä ole aikaa treenata”
- Saudi-pomo ei halua Mohamed Salahia maansa sarjaan
- Manchester City kaatoi Real Madridin – Arsenalilla uusi 16-vuotias debytantti
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Mohamed Salah’n tilanteesta
- Arsenalin loukkaantumiskriisi jatkuu – superlupaus sivuun kahdeksi kuukaudeksi
- Arsenalin kanssa sopimuksen purkanut puolustaja löysi uuden seuran
- Liverpoolin rankkari herätti porua: ”Todella heppoinen tuomio”
- Mikel Arteta täräytti koviin väitteisiin: ”Ei meillä ole aikaa treenata”
- Sky: Neuvottelut käynnissä – Manchester Unitedin hyökkääjä saattaa siirtyä Italiaan
- Daniel Sturridge: ”Mohamed Salah haluaa olla Liverpoolin pelaaja, mutta…”
- Thierry Henry kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista