Kausiennakot 2022-23 – Arvio Manchester Unitedin kaudesta: Iso muutos vaatii aikaa, paluu Mestarien liigaan saattaa jäädä haaveeksi

Tässä artikkelissa käydään läpi loppuarvio Manchester Unitedin kaudesta. Joukkue-ennakon muut osiot löydät linkkeinä artikkelin loppusta.
Manchester Unitedin tavoitteena on palata kauden päätteeksi Mestarien liiga -sijoille. Manageri ten Hagin prosessi uudistaa seuran rakenteita ja pelaajistoa kuitenkin vie aikansa, eikä sitä tehdä vuodessa.
Vertailua voi hakea Liverpoolin tilanteeseen Jürgen Kloppin astuessa seuran manageriksi. Paluu huipulle taistelemaan pokaaleista ei tapahdu hetkessä, vaan sitä kohti rakennetaan vaiheittain.
Myös Unitedin siirtoikkuna on edelleen vaiheessa ja kriittinen keskikentän vahvistus loistaa poissaolollaan. Eurooppa-liigan ottelut sisältävään kauteen tarvittaisiin muillekin pelipaikoille vielä lisää leveyttä.
Nykymiehistön leveys ei tällä hetkellä riitä taistelemaan kärkipään sijoista. Ilman lisävahvistuksia ten Hagin on maksimoitava ryhmän potentiaali, jotta top 4 -sijoituksen tavoittelu olisi mahdollista.
Etenkin David de Gean loukkaantuminen voisi johtaa suureen katastrofiin, sillä mitat täyttävää kakkosvahtia ei tällä hetkellä ole.
Keskikentällekään ei vaihtoehtoja liiaksi ole ja oikealla laidalla Sancho on ainoa selkeä avauskalibeerin pelaaja.
Onnistumiset ensimmäisillä kierroksilla ovat tärkeitä, sillä United kohtaa kauden viidessä ensimmäisessä ottelussa kärkiseuroista vain LIverpoolin. Brightonia, Southamptonia ja Brentfordia vastaan tavoitteena tulisi olla täysi pistepotti.
Jos ten Hag saa ajettua ideologiansa nopeasti sisään ja loukkaantumisia ei liialti tule, Unitedilla on pienet mahdollisuudet lunastaa paikkansa neljän parhaan joukossa nykyisillä eväilläkin. Realistisesti katsoen ryhmän voidaan odottaa pelaavan sijoista 5-6.
Manchester Unitedin kausiennakon muut artikkelit julkaistiin tiistain aikana seuraavasti: Voit lukea artikkelit linkeistä: Viime kausi, Kesän siirtoikkuna, avainpelaajat ja läpimurto, valmennus, pelitapa ja ihanneavaus. Kaikki joukkue-ennakot löytyvät täältä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?