Lisätietoa Man Cityn huijauksista: salaa saatuja kymmeniä miljoonia euroja on naamioitu sponsorirahoiksi
Manchester Cityn epäillään peseneen sponsorirahoiksi Arabiemiirikunnista saatuja lahjoituksia vuosina 2012 ja 2013. City keräsi mesenaatiltaan yhteensä 30 miljoonaa puntaa. Summa vastaa nykykurssilla reilua 34 miljoonaa euroa.
Tutkinnasta kirjoittava brittilehti The Times kertoo erästä YouTubeen ilmestynyttä dokumenttielokuvaa lainaten, että kyseinen tapaus on yksi niistä 115 kohdasta, joista Valioliiga oli aloittanut perinpohjaisen selvityksen ja joista se syyttää Cityn johtokuntaa. Lehden mukaan Cityssä arvellaan dokumentin tekijöillä olevan geopoliittisia motiiveja.
Manchester Cityä epäillään yhtenään sekaantumisesta taloudopingiin, jonka tarkoitus on ollut kiertää UEFAn sääntöjä. Der Spiegel paljasti kolme vuotta sitten, että seura oli liioitellut sponsoritulojaan ja valehdellut niiden todellisista lähteistä. Cityn tiedetään käyttävän apunaan puheenjohtajansa Khaldoon al-Mubarakin kontakteja ja tekevän yhteistyötä pöytälaatikkofirmojen, kuten 8XBetin, kanssa.
Muokattu 30.6. klo 15.53: Lisätty maininta Cityn näkemyksestä.
Lue myös:
- Kahdeksan valioliigapelaajaa ehdolla Golden Boy -palkinnon voittajaksi
- Historiaa tehnyt lainapelaaja on palannut Liverpooliin
- Jamie Carragher kertoi miksi Manchester Cityä on rangaistava mahdollisimman pian
- MD: Manchester United kiinnostunut Barcelonan pelaajasta
- Liverpoolin luottotoppari loukkaantui
- Willian katuu Arsenal-siirtoaan: ”Elämäni paras sopimus, mutta…”
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Erling Haaland loukkaantui
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Andy Robertsonille huima saavutus – seuraavana Kenny Dalglish