Huippuvalmentaja haluaa kuumeisesti palata Valioliigaan
Wolverhamptonin entinen käskyttäjä Julen Lopetegui haluaa kovasti palata valmentamaan Valioliigaan.
Lopetegui, 57, pestattiin Wolvesin kesken viime kauden ja pelasti joukkueen putoamiselta. Hän kuitenkin jätti seuran kesällä juuri ennen kauden alkua petyttyään Wolvesin toimiin siirtomarkkinoilla.
Espanjalaisluotsia on viety huhuissa muun muassa Saudi-Arabiaan, mutta Lopetegui on pysytellyt Wolveista lähtönsä jälkeen Englannissa. Hän on kierrellyt vaimonsa kanssa maata ja käynyt keskusteluja useiden paikallisten jalkapallon huippujärjestöjen kanssa.
– Sen takia olen sanonut ei eri maille ja tilanteille, koska haluaisin jäädä Englantiin. Minusta tuntuu, että tiimimme vasta aloittelee täällä ja haluamme saavuttaa unelmamme, kertoi Lopetegui Sky Sportsin haastattelussa.
– Tapa, jolla maa elää jalkapalloa täällä, on erityinen. Täällä on maailman paras liiga, maailman kilpailukykyisin liiga, paras ympäristö pelaajille, valmentajille ja kannattajille.
Lopetegui sanoo, että hänelle tärkeintä ei ole löytää suurseuraa työnantajaksi. Hän haluaa vain oikean projektin.
– Olen taistellut mestaruuksista, olen taistellut eri tavoitteista, mutta tietenkin tärkeintä on tuntea, että sinulla on projekti, johon voit laittaa oman leimasi, jossa voit työskennellä ja parantaa koko seuran suorituskykyä. Jos minulta kysytään, haluaisin tällaisen haasteen ja pystyä saavuttamaan kaikki seuran tavoitteet.
– Minun on oltava valmis. Kun otat haasteen vastaan, kyse ei ole vain pelaajista ja tavasta, jolla haluat pelata… Mielestäni sinun on ymmärrettävä, missä olet, mikä on seuran kulttuuri ja historia.
Aiemmin urallaan Lopetegui on valmentanut myös muun muassa Portoa, Real Madridia, Sevillaa ja Espanjan maajoukkuetta.
LUE MYÖS:
- Brighton kylvetti Arsenalia kunnolla Valioliigassa
- Tottenham kaatui taas – fanit marssivat stadionilta ulos
- Valioliiga-manageri vertasi hyökkääjäänsä alkoholijuomaan
- Michael Carrick avasi suunsa asemastaan Unitedin peräsimessä
- Siirtojytky tulossa? Manchester Unitedin 15-vuotias teinitähti lähtökuopissa
- Alexander-Arnold palaa maajoukkueeseen – näin Thomas Tuchel kommentoi
- Raju derby palaa Englantiin 14 vuoden jälkeen
- Arsenal saattaa päästää kultakimpaleensa lainalle
- Chelsea jäi jyrän alle – nyt puhuu Xabi Alonso
- Tappiotta pelannut Brentford jyräsi Chelsean!
- Tappiotta pelannut Brentford jyräsi Chelsean!
- Thomas Tuchelilta iso päätös – tähtikaksikko takaisin Englannin paitaan
- Liverpool ei tarjoa luottopelaajalleen jatkosopimusta – isä: ”Tämä on seuran tekemä päätös”
- Chelsea jäi jyrän alle – nyt puhuu Xabi Alonso
- Arsenal saattaa päästää kultakimpaleensa lainalle
- Raju derby palaa Englantiin 14 vuoden jälkeen
- Unai Emery kertoi miksei Alejandro Garnacho saa peliaikaa
- Jamie Carragher otti kantaa JJ Gabrielin tilanteeseen – kertoi esimerkin: ”Ei ollenkaan auttanut sitä lasta”
- Mikel Arteta puhui tulevaisuudestaan Arsenalissa – ”Kun aika on oikea…”
- Ei Haalandia, ei hätää – Manchester Cityn 17-vuotias lupaus nöyryytti Norwichia
