Craig Bellamy siirtymässä päävalmentajaksi maajoukkuepestiin
Entinen Valioliiga-hyökkääjä Craig Bellamy on siirtymässä Walesin A-maajoukkueen päävalmentajaksi, kertoo BBC.
Bellamy, 44, työskenteli kaksi viime kautta Vincent Kompanyn apuvalmentajana Burnleyssä, joka putosi ensi kaudeksi takaisin Mestaruussarjaan.
Kompany siirtyi tänä kesänä Bayern Münchenin päävalmentajaksi ja Bellamy nostettiin Burnleyn väliaikaisvalmentajaksi, kunnes seura nimitti vakituisesti tehtävään Scott Parkerin.
BBC:n mukaan Parker haluaisi pitää Bellamyn valmennusryhmässään, mutta walesilaislegendaa kiehtoo kotimaansa luotsaaminen.
Walesin edellinen päävalmentaja Rob Page sai kenkää kesäkuussa. Maan jalkapalloliiton pitää vielä neuvotella yksityiskohdista Bellamyn ja Burnleyn kanssa, mutta nimityksen odotetaan toteutuvan.
Bellamy oli ehdolla Walesin päävalmentajaksi jo vuonna 2018, mutta tuolloin pesti meni Ryan Giggsille. Tällä kertaa hän on tehnyt suuren vaikutuksen Walesin jalkapalloliiton johtoon, joka on haastatellut tehtävään myös Thierry Henrya, Willy Sagnolia sekä Des Buckinghamia.
Pelaajaurallaan Bellamy esiintyi lähes 300 Valioliigan ottelussa ja edusti muun muassa Liverpoolia, West Hamia ja Manchester Cityä.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Manchester United-legenda avautuu vanhasta joukkuekaveristaan: ”Halusin tappaa hänet”
- Virallista: Aaron Ramsey lopettaa pelaajauransa
- Paul Scholes asettaisi nämä kahdeksan Manchester Unitedin pelaajaa myyntiin
- Virallista: Harry Maguire jatkaa Manchester Unitedissa
- Jamie Carragher kehui vuolaasti Liverpoolin jättävää Mohamed Salah’ta – ”Hän todella mietti, missä mahtuisi pelaamaan…”
- Ex-maailmanmestarilta rajua tekstiä Liverpoolista: ”He ovat katastrofaalisen huonoja”
- Alla kaksi peräkkäistä tappiota – näin Arsenal-vahti luo uskoa joukkueeseen
- Viktor Gyökeres palasi Lissaboniin – Sporting-luotsi avasi viime kesän tapahtumia
- Lehti: Newcastle kiinnostunut Manchester Cityn pelaajasta
- Guardian: Chelsea-kapteeni saa huokaista helpotuksesta – pääsemässä sittenkin pelikuntoon ennen MM-kisoja
- Tätä ei ole nähty 65 vuoteen Englannissa – pieni seura teki ihmeen
- Arsenalille ristiriitaisia uutisia sairastuvalta
- FA Cupin välieräparit selvillä
- Sky: Nämä seurat ovat Bernardo Silvan perässä
- Sky: Liverpoolin sivurajaheitot ovat merkkinä isoista ongelmista Liverpoolissa
- Athletic: Luottopelaaja sittenkin jäämässä Liverpooliin
- Liverpool kärsi murskatappion – Virgil van Dijk antoi palaa
- Lehti: Newcastle kiinnostunut Manchester Cityn pelaajasta
- Jamie Carragher otti kantaa Liverpoolin valmentajatilanteeseen
- Tottenham-tähden isällä lipsahti – paljasti yksityiskohdan poikansa sopimuksesta
