Liverpool julkistaa tänä vuonna seuran historian sata merkittävintä pelaajaa. Äänestää ovat saaneet kannattajat, tietyt seuran jäsenet, toimittajat ja entiset pelaajat.

Sunnuntaina Liverpool paljasti listan 60. sijan. Sieltä löytyy Ephraim Longworth.

Longworth pelasi Anfieldilla vuodesta 1910 vuoteen 1928. Hänen aikanaan Liverpool voitti Englannin pääsarjan peräkkäisinä kausina 1921–22 ja 1922–23.

Kuriositeettina mainittakoon, että Longworth ei tehnyt Liverpoolin paidassa yhtään maalia. Laitapuolustajan kanta oli, että hänen pelipaikallaan pitää ajatella aina ensin oman pään turvaamista.

Longworth oli ensimmäinen Liverpoolin pelaaja, joka on saanut kunnian toimia Englannin maajoukkueen kapteenina. Tämä tapahtui toukokuussa 1921 harjoitusottelussa Belgiaa vastaan.

Longworth on kovassa huudossa nykyisin. 20 vuotta sitten hän tuli 72. sijalle ”100 Players Who Shook The Kop” -äänestyksessä. Kun sama äänestys pidettiin vuonna 2013, Longworth nousi neljä sijaa 68:nneksi. Ja nyt tässä uusimmassa listauksessa hän oli jo 60:s, vaikka hän on ollut kuolleena 58 vuotta.

LUE MYÖS: