Video: Mikael Soisalo teki kolme hienoa maalia – ”Hän oli todella massiivinen pelote”
Kuva: Juha Tamminen
18-vuotiaalla Mikael Soisalolla oli maanantaina todellinen superilta Englannin kentillä. Suomalainen teki ensimmäisen hattutemppunsa Englannissa, kun Middlesbrough’n reservijoukkue kukisti Blackburnin reservit maalein 4-1.
Espoolaislähtöinen Soisalo siirtyi Middlesbrough’n riveihin tammikuussa pelattuaan viime vuonna Ilveksessä todellisen läpimurtokautensa. Ennen maanantaita Soisalo ei ollut Boron peliasussa vielä verkkoa heiluttanut, mutta nyt ketsuppipullo purskahti oikein kunnolla auki kolmen osuman myötä.
Voitto oli Boron U23-joukkueen kauden suurin, ja se nousi voittoon oltuaan ottelussa tappiolla. Ei ihmekään, että joukkueen valmentaja Paul Jenkins oli tyytyväinen sekä koko joukkueen että etenkin suomalaissankarinsa peliesitykseen.
– Kundit pelasivat loistavasti. Olen todella ilahtunut heidän hyökkäysasenteestaan sekä intensiteetistä. Tiesin, että kun kärjessä pelaavat Mikael Soisalo, Brad Fewster ja Hayden Coulson, tulosta tulee, Jenkins toteaa Middlesbrough’n kotisivuilla.
– Mikael on alkanut sopeutua joukkueeseen erittäin hyvin ja hänellä on ollut pari maalipaikkaa. Hän oli aiemmin välillä kokoonpanon ulkopuolella opetellessaan pelitapaamme, mutta maanantaina hän oli todella massiivinen pelote.
– Hän ansaitsee maalinsa, sillä hän on tehnyt todella kovasti töitä saapumisensa jälkeen, valmentaja Jenkins kehuu.
Soisalo teki kaikki osumansa nopeista vastahyökkäyksistä kanssapelaajien hyvistä esitöistä. Suomalainen esittelee juoksuvoimaansa etenkin ensimmäisessä, 1-1 -tasoitusmaalissa. Soisalon maalit ovat nähtävissä videolla ajoissa 1:04, 1:36 ja 3:24.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sky: Mieli muuttui – Roberto De Zerbi valmis neuvottelemaan Tottenhamin kanssa
- Bernardo Silva kertoi miksi on suunnitellut jättävänsä Manchester Cityn
- Tottenhamin valmentajakandidaatti otti kantaa huhuihin: ”Mielipiteeni ei ole muuttunut”
- Lähde: Tottenham houkuttelee Roberto De Zerbiä rahalla Lontooseen
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- Virallista: Jermain Defoe sai ensimmäisen päävalmentajapestinsä
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Bukayo Saka, Declan Rice ja kuusi muuta jättävät Englannin maajoukkueleirin
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Virallista: Igor Tudor jättää Tottenhamin
- Kova väite: Espanjan maajoukkuehyökkääjää on tarjottu Manchester Unitedille
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Everton tekemässä päätöksen David Moyesin tulevaisuudesta
- Romano: MLS-seura kiinnostunut Manchester Unitedin pelaajasta