Näkökulma: Newcastle Unitedista tulossa maailman rikkain jalkapalloseura yhdessä yössä – mitä kaikkea se tarkoittaa?

Kuva: Getty Images
Mike Ashley on myymässä Newcastle Unitedin.
Ihan kuin tästä olisi lukenut joskus aiemminkin. Irvailu sikseen. Nyt Mike Ashley on ilmeisesti ihan oikeasti myymässä Newcastle Unitedin.
Ostaja ei ole mikään miljonääri. Eikä miljardööri. Ei mikään liikemies tai -nainen (tai no, vähän sitäkin, mutta palataan siihen myöhemmin). Todellinen ostaja – jos kauppa toteutuu – on lukuisiin ihmisoikeusrikkomuksiin syyllistynyt Saudi-Arabian valtio. Jos Valioliiga hyväksyy kaupan, Newcastlesta tulee kertaheitolla maailman rikkain jalkapalloseura. Palataan siihenkin vähän tuonnempana.
Tähän koko kauppasaagaan liittyy valtavasti erilaisia ulottuvuuksia. Aloitetaan Ashleysta, joka osti Newcastlen vuonna 2007.
Epärehellinen mulkero
Ashley on sellainen aika perustavanlaatuinen mulkku. Valtavan rikas (omaisuutta lähes 2,3 miljardia euroa), mutta samalla valtavan itsekäs, huonotapainen ja kaiken lisäksi huono työssään jalkapalloseuran johtajana. Ashley on käyttänyt Newcastlea melko häikäilemättömästi urheiluvarustekauppaketjunsa, Sports Directin, markkinoimiseen. Silläkin saralla Ashley on käyttäytynyt toistuvasti moukkamaisesti. Esimerkiksi vuonna 2017 Ashley löi kännipäissään kevyen 15 miljoonan punnan vedon Sports Directin osakkeen kurssikehityksestä. Sen tapauksen kanssa mentiin lopulta oikeuteen saakka, ja tuomari pelasti Ashleyn pälkähästä. 2009 kannattajat raivostuivat, kun Ashley muutti stadionin historiallisen St. James’ Park -nimen sportsdirect.com @ St James’ Park Stadiumiksi. Aivan tässä hiljattain Ashley ilmoitti, että Sports Direct muuten pysyy auki koronaviruspandemian aikana. Pari päivää myöhemmin yhtiö perääntyi kannassaan ja sanoi noudattavansa Britannian hallituksen rajoituksia. Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
Kuka oikeasti on ostamassa Newcastle Unitedin?
Tämän hetken tietojen mukaan lienee oikein muotoilla asia nimenomaan niin, että Ashley on tekemässä kaupat Staveleyn kanssa. Se on eri asia, kuin että Ashley olisi myymässä Newcastle Unitedin Staveleylle. Puhutaan 300 miljoonan punnan (345 miljoonaa euroa) kaupasta, jossa Staveleyn omistamalle PCP Capital Partnersille menisi kymmenen prosentin osuus seurasta. Toiset kymmenen prosenttia ostaisi Reuben Brothersin pääomasijoitusyhtiö ja valtaosa – 80 prosenttia – seurasta menisi Saudi-Arabian Public Investment Fund (PIF) -sijoitusrahastolle. On syytä avata tiettyjä yhteyksiä. Aloitetaan kaupan ”kummajaisesta”, Reubenin veljeksistä, Davidista ja Simonista. Reubenin perhe on Sunday Times Rich Listin vuoden 2019 listauksen mukaan Britannian toiseksi rikkain. Omaisuutta oli tuolloin 18,7 miljardin punnan verran. David Reubenin poika Jamie istuu parhaillaan Queens Park Rangersin hallituksessa, mutta sen pestin hän aikoo jättää, mikäli Newcastle-kauppa menee läpi. Jamie on hyvää pataa kaimansa Jamie Redknappin kanssa. Redknapp taas ehti jo paljastaa Sky Sportsilla, että hänen tietojensa mukaan Newcastle aikoo investoida isolla kädellä muun muassa pelaajahankintoihin, mikäli konsortio saa Newcastle Unitedin haltuunsa. Lehtitietojen mukaan Reubenit olisivat saamassa hallituspaikan Newcastlessa, ja sillä pallilla istuisi perheen puolesta nimenomaan Jamie. Reubeneilla ylipäätään on ilmeisen hyvät suhteet Britannian ylimpiin päättäjiin (mukaan lukien pääministeri Boris Johnsoniin) ja seuraomistajiin. Voi hyvin olla, että Reubeneiden ottaminen kuvioon mukaan on ollut tällä tavalla strateginen veto Staveleylta ja ennen kaikkea PIF:ltä.No kuka tämä Staveley on?
Amanda Staveleyn nettovarallisuus oli vuonna 2017 ”vain” 115 miljoonaa puntaa. Mihin häntä siis oikeastaan edes tarvitaan tässä koko kuviossa, jos PIF:llä on rahat ja Reubenin perheellä suhteet (ja huomattavasti enemmän varallisuutta kuin Staveleylla)? Staveley on äärimmäisen hyvin verkostoitunut Lähi-idän valtaapitävien keskuudessa, ja hän on auttanut Lähi-idän kuningasperheitä tekemään lukuisia kauppoja Britanniassa. Staveley oli muun muassa järjestelemässä sheikki Mansourin Manchester City -kauppaa vuonna 2008. Vain hieman aiemmin Staveley oli ollut auttamassa Abu Dhabin kuningasperhettä 3,5 miljardin punnan arvoisessa Barclays-pankkiin liittyneessä kaupassa. Vuotta myöhemmin Staveley yritti hankkia Liverpoolista 49 prosentin osuuden Dubai International Capital -yhtiön puolesta. Yhtiön omistaa Dubain kuningasperhe. Se yritys jäi haaveeksi. Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
Todellinen omistaja tulee Saudi-Arabiasta
Reubenin veljekset ja Staveley tuovat kauppaan suhteet. Vaikka molemmat osapuolet ovat tavallisen rahvaan silmissä upporikkaita, todellinen raha tähän kauppaan tulee Saudi-Arabiasta. Public Investment Fund of Saudi Arabia (PIF) on ihan rehellisesti valtiollinen sijoitusrahasto. Yksi maailman rikkaimmista. Se hallinnoi 320 miljardin Yhdysvaltain dollarin omaisuutta. PIF:n asioista päättää viime kädessä Saudi-Arabian ylin johtaja, kruununprinssi Mohammed bin Salman. Hän on rahaston puheenjohtaja. PIF:n päivittäisestä pyörittämisestä vastaa kuvernööri Yasir Al-Rumayyan. Al-Rumayyan on myös muun muassa maailman arvokkaimman pörssilistatun yrityksen, Saudi-Arabian valtion öljy-yhtiön Aramcon, puheenjohtaja. Aramcon arvo ylitti viime vuoden lopulla 2000 miljardin dollarin rajan. Palataan 34-vuotiaaseen bin Salmaniin. Kas siinä vasta ristiriitainen hahmo. Noustuaan Saudi-Arabian käytännön valtiaaksi kesäkuussa 2017 bin Salman ei ole aikaillut. Hän on muun muassa sallinut naisille autolla ajamisen, pienentänyt maan uskonnollisen poliisin valtaoikeuksia ja heikentänyt maan holhousjärjestelmää, joka rajoittaa naisten oikeuksia. Bin Salman on myös pyrkinyt vähentämään Saudi-Arabian riippuvaisuutta öljystä, mikä on osaltaan yksi PIF:n tärkeimmistä tehtävistä. Toisaalta bin Salman on kohdellut kovakouraisesti ja suoranaisen raa’asti ihmisiä ja valtioita, jotka ovat asettuneet hänen tielleen. Tässä muutamia:- Saudi-Arabian johtaman liittouman pommitukset Jemenissä. Väitteiden mukaan liittouma on pommittanut sotilaskohteiden lisäksi muun muassa sairaaloita, hautajaisia ja siviilien koteja.
- Toisinajattelija-kolumnisti Jamal Khashoggin kidutus ja paloittelumurha Saudi-Arabian Turkin-lähetystössä. Väitteiden mukaan käsky on hyvin todennäköisesti tullut suoraan bin Salmanilta.
- Qatarin kauppasaarto erimielisyyksien vuoksi.
- Libanonin pääministerin, Saad Haririn, pakotettu eroaminen, kun hän oli käymässä Saudi-Arabiassa. Saudi-Arabiassa uskottiin, että Hariri oli Iranin tukeman Hizbollahin ohjailussa.
- Diplomaattinen kriisi Kanadan kanssa. Kanada esitti huolensa ihmisoikeusaktivisti Samar Badawin pidätyksen vuoksi ja vaati ihmisoikeusaktivistien vapauttamista. Saudi-Arabia vastasi karkottamalla Kanadan suurlähettilään ja jäädyttämällä kaupan Kanadan kanssa.
Lähi-idän valtakamppailu ulottuu nyt futikseen
Saudi-Arabia ei ole ensimmäinen Lähi-idän maa tai ylipäätään ihmisoikeuksia polkeva maa, joka näitä PR-temppuja yrittää. Tiedetään esimerkiksi Qatarin pyrkimykset pönkittää imagoaan jalkapallon MM-kisojen avulla. Samalla tavalla muistetaan vaikkapa Kiinan, Venäjän ja natsi-Saksan järjestämät valtavat urheilutapahtumat. Tässä on erona se, että Lähi-idän alati jatkuva valtakamppailu on nyt ulottumassa myös futiskentille. – Saudi-Arabia ja Qatarhan ovat olleet pitkään törmäyskurssilla. Voi kuvitella, että jos molemmat omistavat jalkapalloseuroja, niin siitäkin tulee keskinäisen kamppailun areena, Alaranta sanoo. Mikäli Newcastle-kauppa menee läpi, tilanne on se, että käytännössä kolmella merkittävällä jalkapalloseuralla on valtio-omistaja. Qatarin valtiolla on PSG. Virallisesti PSG:n omistaja on Qatar Sports Investment (QSI), mutta sen taas omistaa Qatar Investment Authority (QIA), joka on Qatarin valtiollinen sijoitusrahasto. Emiraatit (tarkemmin sanottuna Abu Dhabi) ovat Manchester Cityn taustalla. Citystä omistaa 78 prosenttia Abu Dhabi United Group (ADUG), joka sinänsä on kiistänyt yhteyden Abu Dhabin hallintoon. Kiisto on hieman kyseenalainen, sillä sheikki Mansour on Emiraattien varapääministeri ja Abu Dhabin kuningasperheen jäsen. Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
Miten päin Newcastle-kannattajien pitäisi olla?
Ensi tiedot kertovat, että Newcastlen kannattajat ovat ottaneet hyvillä mielin vastaan uutiset omistajavaihdoksesta. Ei sinänsä ihme. Kannattajat ovat pääsemässä eroon johtajana totaalisen epäkelvosta Mike Ashleysta. Samalla Newcastle Unitedista on tulossa yhdessä yössä maailman rikkain jalkapalloseura. Luit oikein sen, mitä ihmiset eivät vielä tässä vaiheessa ehkä ymmärrä. Newcastle United on pian satumaisen rikas (jos kauppa menee läpi). Rikkaampi kuin Man City, PSG, Liverpool, Man United, Barcelona, Real Madrid… Rikkaampi kuin mikään muu jalkapalloseura. Saudien kuningasperheen yhteenlaskettu varallisuus on joidenkin arvioiden mukaan 1,4 biljoonaa Yhdysvaltain dollaria. Qatarin kuningasperheen varallisuus on 335 miljardia ja Abu Dhabin kuningasperheen 150 miljardia Yhdysvaltain dollaria. Kokonaan toinen asia on, miten paljon rikkauksia voidaan käyttää. UEFA:n FFP-sääntöjen tarkoitus on, että seurat voivat käyttää rahaa vain sen verran kuin ne omalla jalkapallotoiminnallaan ansaitsevat. [readmore from=Näkökulmat] Aiemmin FFP-sääntöjä saattoi kiertää vaikkapa täysin absurdeilla sponsorisopimuksilla. Vanhaan aikaan saudiomistajat olisivat voineet esimerkiksi laittaa Aramcon tililtä pari miljardia puntaa sponsorirahaa Newcastlelle. Mutta säännöt ovat tiukentuneet jatkuvasti – ja tiukentunevat yhä. Enää ei välttämättä pääse rahalla tai ”aa sori, emmä tiennyt” -tyyppisellä vastauksella pälkähästä. Citylle langetettiin jo kahden vuoden porttikielto europeleihin. Tuollainen rangaistus on todella tuntuva – paljon tuntuvampi kuin rahallinen sakko – koska se vesittää juuri sen tavoitteen, jota Lähi-idän valtiot näillä seuraomistuksillaan havittelevat. On siis todennäköisesti niin, että Newcastle United kyllä saa nykyiseen verrattuna lisää rahaa ihan operatiiviseen käyttöön, mutta rajoitin on pidettävä koko ajan päällä FFP-sääntöjen vuoksi. On siis melko varmaa, että Newcastlea ei kyetä nostamaan yhtä nopeasti aivan futismaailman huipulle kuin Man Cityä. Raha on yksi asia, osaaminen toinen. Cityssä tehtiin ensimmäisten kukkoiluhankintojen jälkeen loistavia strategisia päätöksiä, kun toimitusjohtajaksi palkattiin Ferran Soriano, urheilutoimenjohtajaksi Txiki Begiristain ja lopulta päävalmentajaksi Pep Guardiola. Lisäksi seuran olosuhteet laitettiin aivan viimeisen päälle kuntoon. Tässä Abu Dhabi on voittanut Qatarin, jos tällainen vertaus sallitaan. Qatarin PSG kun on enemmän keskittynyt keräämään palstatilaa maailmanennätyshankinnoilla. Jää nähtäväksi, kumman linjan Saudi-Arabia tässä suhteessa valitsee. Tämän hetken tietojen mukaan urheilupuolen strategisten valintojen suhteen paljon lepää Amanda Staveleyn harteilla. Kolmas asia on eettinen puoli. Ei Newcastle-kannattajia oikein voi siitä syyttää, että he iloitsevat mahdollisesta omistajavaihdoksesta. Etenkään kun lehtitietojen perusteella konsortio olisi mahdollisesti sijoittamassa myös Newcastlen alueen kehittämiseen ja hyvinvointiin. [readmore from=Newcastle] Toisaalta ei voi myöskään ummistaa silmiään kauheuksilta, joihin Saudi-Arabia on Mohammed bin Salmanin johdolla syyllistynyt. Jos pitäisi veikata, suurinta osaa Newcastlen kannattajista tuskin kiinnostaa Lähi-idän valtakamppailu ja Saudi-Arabian valtion piilotetut intressit tässä kaupassa. Kiinnostus on siinä, mitä kentällä ja sarjataulukossa tapahtuu. Niin kauan on eletty synkkyydessä. Newcastlen kannattajat todennäköisemmin vain odottavat parempaa huomista, joka voi olla aivan nurkan takana. Muiden seurojen ja kannattajien on syytä olla huolissaan. On hyvin mahdollista, että 10-20 vuoden kuluttua Valioliigassa on seitsemäs suuri ja toistuva mestariehdokas: Newcastle United. LUE MYÖS- Times: Newcastle United -kauppa allekirjoitettu ja kauppasumma maksettu! Yksi taho voi enää estää kaupan
- Näkökulma: Siirtomarkkinoiden häiriötila sopii Newcastlelle erinomaisesti – seura voi kahmia useammankin ison kalan
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Romano: Aston Villa tekee jatkosopimuksen luottopelaajansa kanssa
- Enzo Maresca: Chelsea-hyökkääjä palaamassa viimein pelikentille
- Thomas Frank: Xavi Simonsin ja Florian Wirtzin kaltaisille pelaajille on annettava aikaa
- Arne Slot vahvisti: Avainpelaaja sivussa illan Mestarien liigan ottelusta
- Arsenal murskasi Atletico Madridin Mestarien liigassa – Gyökeres osui kahdesti
- Thomas Frank päivitti Spursin loukkaantumistilanteita – ei osannut antaa arviota tähtipelaajan paluusta
- ”Se ei ole oikea tapa toimia” – Enzo Maresca kommentoi Chelsean punaisten korttien putkea
- Arsenal tarjoili kylmän suihkun Atleticolle jo ennen ottelua
- Martin Zubimendin mielestä Arsenal ei koe menestyspaineita – kertoo miksi siirtyi lontoolaisseuraan
- Pep Guardiola Man Cityn pelaajasta: ”Yksi lahjakkaimmista mitä olen koskaan nähnyt”
- Arsenal murskasi Atletico Madridin Mestarien liigassa – Gyökeres osui kahdesti
- Thomas Frank päivitti Spursin loukkaantumistilanteita – ei osannut antaa arviota tähtipelaajan paluusta
- Pep Guardiola Man Cityn pelaajasta: ”Yksi lahjakkaimmista mitä olen koskaan nähnyt”
- ”Se ei ole oikea tapa toimia” – Enzo Maresca kommentoi Chelsean punaisten korttien putkea
- Arne Slot vahvisti: Avainpelaaja sivussa illan Mestarien liigan ottelusta
- Arsenal tarjoili kylmän suihkun Atleticolle jo ennen ottelua
- Martin Zubimendin mielestä Arsenal ei koe menestyspaineita – kertoo miksi siirtyi lontoolaisseuraan
- Diego Simeone: Arsenal olisi ansainnut enemmän viime vuosina Valioliigassa
- Alan Shearer: Viktor Gyökeres on tuonut uuden ulottuvuuden Arsenalin pelaamiseen
- ”Sitä parhaat managerit tekevät” – Ruben Amorim saa ylistystä omiltaan