Pierre-Emerick Aubameyang avasi sanaisen arkkunsa Chelsea-kaudesta: ”Se oli vi**n iso virhe”
Kun Pierre-Emerick Aubameyang siirtyi FC Barcelonasta Chelseaan syyskuussa 2022, sen oli tarkoitus tuoda hänet taas yhteen Borussia Dortmundin päiviltä tutun päävalmentajan, Thomas Tuchelin, kanssa. Tuchel oli vaikuttanut vahvasti kaupan taustalla.
Tuchel kuitenkin irtisanottiin Chelseasta vain kuusi päivää Aubameyangin tulon jälkeen.
Aubameyang pelasi Chelseassa lopulta 21 ottelua ja onnistui kolmesti maalinteossa. Hän olisi halunnut lähteä seurasta niinkin pian kuin joulukuussa, ja helmikuuhun mennessä manageri Graham Potter oli pudottanut gabonilaishyökkääjän Mestarien liigan kokoonpanosta.
Tilastot olivat surkeita myös Frank Lampardin, Potterin seuraajan, alaisuudessa.
Aubameyang karisti Lontoon tomut jaloistaan heti mahdollisuuden saatuaan eli kesäkuussa 2023.
– Se oli iso virhe mennä sinne [Chelseaan]. Se oli vitun iso virhe, Aubameyang tunnusti hiljan Canal+-televisiokanavalle.
– Siihen aikaan minulla oli huono hetki Barcelonassa. Kotiini oli murtauduttu (toim. huom. Aubameyangin leuka oli murtunut yhteenotossa), ja Barçan täytyi myydä yksi pelaajistaan – minut tai Memphis Depayn – eikä [pöydällä] ollut muita tarjouksia kuin Chelsean. Niinpä sanoin, että ”hyvä on, perheeni vuoksi muutan, vaikka sitten Chelseaan”.
Aubameyang oletti, että Olivier Giroud’n renessanssi Chelseassa olisi ollut hyvä ennusmerkki myös häntä ajatellen.
– Ajattelin, että ehkä kaikki sujuu [ihan] okei. Menihän Olivier Giroud’kin Arsenalista Chelseaan [talvella 2018] eikä hänellä ollut ongelmia, mutta [tilanteeni] oli erilainen.
Aubameyang, 36, pelaa nykyään Marseillessa. Tällä kaudella maaleja on syntynyt kymmenessä Ranskan liigan ottelussa neljä. Lisäksi hän on johdattanut Gabonin maajoukkueen MM-jatkokarsintoihin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- 18-vuotias lupaus Valioliigaan 27 miljoonalla eurolla
- Kohta jysähtää: Newcastle lyömässä isot rahat pöytään MM-kisatähdestä
- Virallista: Chelsea sai superlupauksensa – ”On mahtava olla täällä”
- Man United kaappasi Chelsean tähtipelaajan – iski tiskiin jättisumman
- Kova kaappaus – ex-Barcelona-tähti vahvistamaan Crystal Palacea
- Newcastlen kapteeni haluaa siirtyä Arsenaliin
- Athletic: Manchester United maksaa lähes 60 miljoonaa euroa Chelsean keskikenttäpelaajasta
- Rúben Amorim pyysi anteeksi Manchester Unitedin kannattajilta
- Jordan Henderson kävi leikkauksessa – jää hengenluojaksi MM-kisoihin
- The Athletic: Englannin MM-kisapelaaja on Arsenalin kesän ykköskohde
- Athletic: Manchester United maksaa lähes 60 miljoonaa euroa Chelsean keskikenttäpelaajasta
- Newcastlen kapteeni haluaa siirtyä Arsenaliin
- Lehti: Man United valmis maksamaan jättisumman Real Madridin supertähdestä
- Rúben Amorim pyysi anteeksi Manchester Unitedin kannattajilta
- Yllätyshankinta – Arsenal kaappasi kokeneen Valioliiga-maalivahdin
- Brentfordilta kovan luokan hankinta – Valioliiga-konkari siirtyy seuraan
- The Athletic: Englannin MM-kisapelaaja on Arsenalin kesän ykköskohde
- Virallista: Valioliiga-seura julkisti uuden päävalmentajansa
- Siirtohuhujen kohteena ollut Valioliiga-tähti nousi MM-kisoissa suureksi sankariksi – Mohamed Salah koki jättipettymyksen
- Everton julkisti odotetun hankinnan