Katso: Man Unitedin omistajalta tylyä käytöstä – veti mykkäkoulua eikä suostunut pyytämään edes faneilta anteeksi
Manchester Unitedin fanit osoittivat viikonloppuna mieltään seuran omistajaperhe Glazereitä kohtaan.
Kymmenettuhannet manchesterilaisseuran fanit kokoontuivat sunnuntaina Old Traffordin edustalle vaatimaan Glazereiden lähtöä seurasta. Glazereilla on ollut osake-enemmistö seurasta vuodesta 2005 lähtien ja fanit ovat alusta alkaen olleet jenkkiomistajia vastaan.
Glazerit eivät ole vuosien saatossa laittaneet euroakaan seuran hyväksi. Sen sijaan seura on menettänyt jopa yli 2 miljardia puntaa lainanlyhennyksinä, osinkoina ja muina tapoina.
Osallistumisaikeet Euroopan Superliigaan – mikä olisi tuonut omistajien taskuun jälleen lisää tuloja – oli viimeinen niitti United-faneille.
Sunnuntaina järjestetty mielenosoitus muuttui hetkellisesti jopa mellakaksi, kun osa faneista murtautui Old Traffordille. Turvallisuussyiden takia samalle illalle kaavailtu United-Liverpool -ottelu jouduttiin siirtämään.
LUE LISÄÄ:
- Old Traffordin protesti: Kuusi poliisia loukkaantui, yksi henkilö pidätetty – ”Käytös oli kerrassaan hirvittävää”
- Katso: Poliisi hakkasi Man Unitedin kannattajaa – tapaus tutkinnan alla
LUE MYÖS:
- Liverpool kaatoi Brightonin – pitkä putki katkesi
- Manchester Unitedin tuska jatkuu – Bournemouth murskasi Carrickin ryhmän
- Manchester Cityyn liittyvä kysymys sai Unai Emeryn tulistumaan
- Michael Carrick teki armottoman ratkaisun ennen kohtalokasta ottelua
- Harvey Elliottin lainapesti Valenciassa sai painajaismaisen käänteen – päävalmentajalta karu lausunto
- Suurseuran patriarkka Florian Wirtzistä – ”Hän pelaisi paljon paremmin meillä”
- Viktor Gyökeres kaupataan pois ”sadan prosentin varmuudella”
- Lucas Bergvallista ollaan kiinnostuneita Italiassa
- Media: Liverpool haluaa eroon Federico Chiesasta
- Cole Palmer näki punaista – Tottenham kaatoi Chelsean
- Cole Palmer näki punaista – Tottenham kaatoi Chelsean
- Media: Liverpool haluaa eroon Federico Chiesasta
- Viktor Gyökeres kaupataan pois ”sadan prosentin varmuudella”
- Valioliigassa käsittämätön tuomaritöhöily: ”Se oli väärä ratkaisu”
- Telegraph: Jadon Sancho sai sopimustarjouksen
- Lucas Bergvallista ollaan kiinnostuneita Italiassa
- Roberto De Zerbi joutui vastaamaan kiperään kysymykseen – ”Se on jalkapalloa”
- Manchester Citylle ensimmäinen pistemenetys Valioliigassa – kapteeni: ”Turhauttaa”
- Bruno Fernandesilta kapteeninnauha pois? Näin Michael Carrick vastasi
- Topparit ratkaisivat – Arsenal nousi tasapisteisiin Manchester Cityn kanssa