Robbie Savage nostaa Liverpoolin mestarikandidaatiksi: ”Kloppin optimismi levinnyt koko seuraan”
Kuva: Getty Images
Voittoputkessa purjehtiva Liverpool on ollut yksi Valioliigan alkukauden vakuuttavimmista joukkueista. Punaiset hurmaavat ennen kaikea hyökkäyspelillään. Jürgen Kloppin saavuttua Liverpoolin valmentajaksi lokakuussa 2015 joukkue on tehnyt 71 maalia – enemmän kuin yksikään muu joukkue sarjassa. Puolustuspääkin on silti tiivistymässä koko ajan, ja Mirror-lehden kolumnisti Robbie Savage nostaakin Liverpoolin jo vakavaksi mestarikandidaatiksi.
– Vaikka Manchester City onkin aloittanut ilman pistemenetyksiä, myös vuosi sitten he voittivat viisi ensimmäistä peliään eivätkä silti yltäneet mestaruuteen. Ja vaikka veikkasinkin Manchester Unitedia mestariksi ennen kauden alkua, Klopp on piristänyt Liverpoolia juuri samaan tapaan kuin luulin José Mourinhon tekevän Old Traffordilla, Walesin entinen maajoukkupelaaja aloittaa.
-Klopp on sitä harvinaista managerityyppiä, joka säteilee positiivista ajattelua, ja hänen optimisminsa on levinnyt koko seuraan. Pelaajat, fanit, johtajat ja sponsorit ovat omaksuneet sen. Monet entiset Liverpoolin miettivät varmasti nyt, että ”olisinpa saanut pelata hänen alaisuudessaan”, Savage jatkaa.
Ristiriitaisena pelaajana tunnettu Savage pitää ratkaisevana erona Liverpoolille kaudella 2013-2014 melkein mestaruuden tuoneen Brendan Rodgersin miehistöön Jürgen Kloppin tekemiä erinomaisia pelaajahankintoja. Erityisen tärkeä palanen on ollut väkivahva keskuspuolustaja Joël Matip, mutta Savage uskoo myös maalivahti Loris Kariusin onnistuvan tilaisuuden saadessaan. Hurmaava hyökkäyspeli iskee Savageen kuitenkin eniten.
– Klopp ei ehkä pysty mahduttamaan Sadio Manéa, Philippe Coutinhoa, Adam Lallanaa, Roberto Firminoa ja Daniel Sturridgea avaukseen joka viikko, mutta se on pelkkä positiivinen ongelma.
– Minä pidän Liverpoolia aitona mestarikandidaattina ja kenties jopa Manchester Cityn ykköshaastajana, Savage pamauttaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Gabriel Jesus kertoi vaikeuksistaan: ”Kyseenalaistin itseäni kaikki ne kuukaudet”
- Crystal Palacen avainpelaaja joutui leikkaukseen
- Seuraavana KuPS! Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä
- Jättääkö Mohamed Salah jäähyväiset Brightonia vastaan? Telegraphilta iso paljastus
- Unai Emery: Liverpoolin lainapelaaja ei tule siirtymään pysyvästi Aston Villaan
- Steve McManaman: Liverpoolin ja Mohamed Salah’n on ratkaistava erimielisyydet viikonloppuun mennessä
- Daniel Sturridge: ”Mohamed Salah haluaa olla Liverpoolin pelaaja, mutta…”
- Manchester City kaatoi Real Madridin – Arsenalilla uusi 16-vuotias debytantti
- Saudi-pomo ei halua Mohamed Salahia maansa sarjaan
- Arsenalin loukkaantumiskriisi jatkuu – superlupaus sivuun kahdeksi kuukaudeksi
- Jättääkö Mohamed Salah jäähyväiset Brightonia vastaan? Telegraphilta iso paljastus
- Daniel Sturridge: ”Mohamed Salah haluaa olla Liverpoolin pelaaja, mutta…”
- Seuraavana KuPS! Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä
- Arsenalin kanssa sopimuksen purkanut puolustaja löysi uuden seuran
- Saudi-pomo ei halua Mohamed Salahia maansa sarjaan
- Unai Emery: Liverpoolin lainapelaaja ei tule siirtymään pysyvästi Aston Villaan
- Steve McManaman: Liverpoolin ja Mohamed Salah’n on ratkaistava erimielisyydet viikonloppuun mennessä
- Mikel Arteta täräytti koviin väitteisiin: ”Ei meillä ole aikaa treenata”
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Mohamed Salah’n tilanteesta
- Sky: Neuvottelut käynnissä – Manchester Unitedin hyökkääjä saattaa siirtyä Italiaan