Manchester United suunnittelee isoja myyntejä – jopa jättihankinnalle saatetaan näyttää ovea
Manchester Unitedin manageri Erik ten Hag haluaa seuran suhtautuvan armottomammin ensi kesän pelaajamyynteihin, kertoo MEN.
United sai viime kesänä siirtokorvauksen vain kahdesta lähteneestä pelaajasta, kun Andreas Pereira siirtyi Fulhamiin ja Tahith Chong Birminghamiin.
Paul Pogba, Jesse Lingard, Nemanja Matić, Edinson Cavani ja Juan Mata jättivät seuran sopimuksiensa päätyttyä. Lisäksi joitain vähälle peliajalle jääneitä pelaajia ja nuoria lähti täksi kaudeksi lainalle.
Tulevana kesänä Manchester Uniteditaan odotetaan myyvän enemmän pelaajia kuin ostavan.
MEN:n mukaan ainakin Harry Maguirelle, Brandon Williamsille, Alex Tellesille ja Anthony Martialille annetaan lupa vaihtaa maisemaa pysyvästi. Sama kohtalo koskee myös Eric Baillya, ellei hänen ostovelvoitteensa lainaseurassaan Marseillessa aktivoidu.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Lisäksi Manchester Unitedin odotetaan kuuntelevan tarjouksia maalivahdistaan Dean Hendersonista, joka pelaa tällä hetkellä lainalla Nottingham Forestissa. Henderson arvosteli julkisesti Unitedia jäätyään viime kaudella kakkosvahdiksi, eikä hän luultavasti sulattaisi varatorjujan paikkaa tulevaisuudessakaan.
MEN:n mukaan ten Hagilla alkaa loppua kärsivällisyys myös Jadon Sanchon kanssa. Sancho, 23, siirtyi Unitediin toissa vuonna Borussia Dortmundista 85 miljoonalla eurolla, ja hän on yksi seuran historian kalleimmista hankinnoista. Englantilaislaituri on kuitenkin ollut kuin varjo entisestään Unitedissa.
Newcastle on osoittanut kiinnostusta manchesterilaisten Scott McTominayhin, mutta seura ei ole ainakaan toistaiseksi harkinnut myyvänsä häntä.
Laitahyökkääjät Anthony Elanga ja Facundo Pellistri lähtevät luultavasti ensi kaudeksi lainalle. Sunderlandissa parhaillaan lainalla pelaava Amad Diallo saattaa olla ten Hagin suunnitelmassa ensi kaudella.
Manchester Unitedin ostosuunnitelmiin kuuluu uusi ykköshyökkääjä, keskikenttäpelaaja ja mahdollisesti toppari. Hyökkäykseensä United haluaisi Tottenhamin Harry Kanen ja keskikentälleen Barcelonan Frenkie de Jongin, mutta kumpikin on todennäköisesti äärimmäisen vaikea hankinta.
Lisäksi Saksassa on uutisoitu, että Manchester United olisi kiinnostunut Bayer Leverkusenin laitapelaajasta Jeremie Frimpongista.
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Chelsea eteni välieriin
- Daily Mail: Manchester United tulossa Suomeen?
- Bruno Fernandesin kommentit lähtivät leviämään – kritisoi Manchester Unitedia
- Ex-liigaluotsi Brendan Rodgers löysi uuden työpaikan
- Valioliigassa häkellyttävä kahdeksan maalin trilleri
- Nyt tipahti väite Thomas Frankin asemasta Tottenhamissa
- Rúben Amorim vastasi tiukasti ex-pelaajien antamaan kritiikkiin: ”Heillä ei ole tietoa”
- Pep Guardiola ei ollutkaan vuoden valmentaja Kataloniassa
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Manchester City kuittasi kalavelkansa Crystal Palacelle
- Bruno Fernandesin kommentit lähtivät leviämään – kritisoi Manchester Unitedia
- Daily Mail: Manchester United tulossa Suomeen?
- Chelsea eteni välieriin
- Ex-liigaluotsi Brendan Rodgers löysi uuden työpaikan
- Nyt tipahti väite Thomas Frankin asemasta Tottenhamissa
- Rúben Amorim vastasi tiukasti ex-pelaajien antamaan kritiikkiin: ”Heillä ei ole tietoa”
- Liverpool-pelaaja paljasti, mitä Mohamed Salah sanoi muulle joukkueelle ennen viikonloppua
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Pep Guardiola ei ollutkaan vuoden valmentaja Kataloniassa
- Valioliigassa häkellyttävä kahdeksan maalin trilleri
